Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Doživotie za dvojnásobnú vraždu. Nebezpečný a chladnokrvný vrah Ján Románek sa už z väzenia nedostane

Ilustračné foto: ZDROJ: archív zoznam.sk
Najvyšší súd potvrdil Jánovi Románkovi za dve vraždy a ďalšie pokusy o vraždu doživotie. Zdroj: zregionu.sk

BRATISLAVA – Kežmarčan Ján Románek si za dve vraždy a ďalšie pokusy o vraždu odpyká doživotný trest odňatia slobody. Senát Najvyššieho súdu (NS) SR o tom rozhodol na utorkovom verejnom zasadnutí, keď v prípade doživotného trestu potvrdil vlaňajšie rozhodnutie prvostupňového Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Verdikt je právoplatný.

 

Úhrnný doživotný trest odňatia slobody si odpyká v maximálnom stupni stráženia. Najvyšší súd mu uložil tiež trest prepadnutia majetku, čím čiastočne vyhovel odvolaniu prokurátora. Predseda odvolacieho senátu Peter Paluda to zdôvodnil zištným motívom Románka pri prepadnutí benzínovej pumpy. Má tiež povinnosť nahradiť škodu poškodeným. Románek je vinný aj zo zadovažovania a prechovávania strelných zbraní i streliva.
Obhajoba vo svojom odvolaní spochybňovala závery znaleckého posudku, argumentovala i nedostatočným odôvodnením rozhodnutia. Poukazovala na psychické problémy Románka. Žiadala vrátenie prípadu prvostupňovému súdu na doplnenie znaleckého dokazovania a opätovné rozhodnutie. Najvyšší súd toto odvolanie zamietol. Paluda priblížil, že prvý znalecký posudok sa opieral o dve samostatné krátke psychiatrické a psychologické vyšetrenia.

 

NS potvrdil J. Románkovi za dve vraždy a ďalšie pokusy o vraždu doživotie

Pribratý však bol aj forenzný ústav, ktorý sa odsúdeným zaoberal dlhodobo. “Rezultovalo to do záveru, že je príčetný, že vie rozpoznať nebezpečnosť svojho konania a vie ho ovládať,” podotkol predseda senátu. Odsúdený psychické ochorenie podľa jeho slov len hrá.     Románek sa k skutkom na ŠTS priznal a úprimne ich oľutoval. Prvostupňový súd preto vlani vykonal len dokazovanie vedúce k uloženiu trestu, náhrade škody či prípadnému uloženiu ochranného opatrenia. Odsúdený podľa obžaloby najskôr v januári 2015 na čerpacej stanici vo Veľkej Lomnici zastrelil zamestnanca a zobral z registračnej pokladnice peniaze. O dva roky neskôr sa pokúsil v blízkosti obce Holumnica zavraždiť dve osoby idúce autom. Utrpeli strelné poranenia. V apríli 2019 zastrelil v levočskom lese minimálne 12 výstrelmi Jozefa L. Obvinili ho o dva roky neskôr po tom, ako strieľal z brokovnice na policajnú hliadku, ktorá ho chcela v Liptovskom Hrádku skontrolovať. Na utorkové verejné zasadnutie ho eskortovali z väzby.