Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Extrémne varovanie! Pripravte sa na VEĽKÚ snehovú kalamitu: Napadnúť môžu až DVA METRE snehu

Na Slovensku sa očakáva mimoriadna kalamita s prívalmi snehu. Zdroj: Peter Korček

BRATISLAVA – Ak ste si zatiaľ neužili extra zimu s poriadnym množstvom snehu, tak najbližšie dni sa máte na čo tešiť. Na Slovensku aj v okolitých krajinách sa totiž očakáva mimoriadna kalamita s prívalmi snehu až o výšky dvoch metrov.

 

Ako informujú meteorológovia, najdramatickejšia situácia bude v Alpách, kde sa musia pripraviť na extrémne, až niekoľko metrové snehové nádielky, no ani na Slovensku to nebude o veľa lepšie. Numerické modely potvrdzujú to, že do konca tohto týždňa napadne na horách veľké množstvo snehu, ktoré v Alpách bude extrémne nebezpečné. Očakávaná prudká snehová nádielka totiž výrazne zvýši lavínové nebezpečenstvo. Aj naše územie však čakajú výdatné zrážky. Sneženie zasiahne predovšetkým severné partie Slovenska, kde do konca týždňa pripadnú desiatky centimetrov nového snehu. To by do severných regiónov malo priniesť kalamitu,“ konštatuje imeteo.sk. Zároveň dodáva, že to vplyvom tlakovej níže, ktorá sa vytvorila vplyvom chladného a vlhkého severozápadného prúdenia. Aj preto sa v Alpách, ak tam cestujete, pripravte na extrémne snehové prívaly a problémy.

„Situácia na nadchádzajúce dni neveští pre Alpy nič dobré. Podmienky na lyžovanie budú zlé a to vplyvom hustého sneženia a situácia sa bude zo dňa na deň zhoršovať. Najhoršie to bude od štvrtka, kedy môžu za deň napadnúť desiatky centimetrov čerstvého snehu. V rakúskych Alpách napadne okolo jedného metra nového snehu, no podľa najaktuálnejších prepočtov by malo v Alpách napadnúť až viac ako 200 cm snehu a to predovšetkým v oblasti Salzburska,“ dodáva imeteo.sk.

 

Na Slovensku sa očakáva mimoriadna kalamita s prívalmi snehu. Zdroj: TASR

To ale nie je všetko. Husté sneženie čaká aj Slovensko. Treba sa až do konca tohto týždňa pripraviť na jednotlivé vlny sneženia, ktoré by mohli priniesť aj na naše územie desiatky centimetrov nového snehu. Podobne ako v Rakúsku, tak aj na našom území sa tie najvýdatnejšie zrážky očakávajú od štvrtka. Zrážky by mali byť v nižších polohách väčšinou kvapalné, avšak v Žilinskom, v Prešovskom a na severe Banskobystrického kraja treba počítať s tým, že zrážky by tu mali byť prevažne vo forme snehu,“ zdôrazňuje imeteo.sk.

Sneženie bude veľmi výdatné a pripadnúť by mohlo okolo 20 cm snehu. “No na Orave, na Liptove, či v oblasti Tatier bude sneženie najvýdatnejšie. Tu by mohlo napadnúť až okolo 60 cm nového snehu. Strednú Európu tak tento týždeň zasiahne veľmi nepriaznivé počasie, ktoré predovšetkým do horských oblastí prinesie desiatky centimetrov nového snehu a ak sa chystáte na lyžovačku do Álp tak pozorne sledujte lavínové spravodajstvo,“ konštatuje imeteo.sk.