Regióny Bratislava Kultúra Top

Február v znamení muzikálov. Nová scéna prináša silné príbehy výnimočných žien

Mata Hari. Zdroj: DNS / Ctibor Bachratý

BRATISLAVA – Divadlo Nová scéna (DNS) poteší svojich priaznivcov. Vo februári uvádza až tri pálčivé príbehy, ktoré sa dostanú mnohým pod kožu. Keďže koronavírus zatvoril divadlá a ľudia zostali doma, inštitúcia aspoň prostredníctvom online prenosu roztancuje domácnosti. Na pláne je aj premiéra.

 

Divadlo Nová scéna vďaka spolupráci s ministerstvom kultúry uvedie prostredníctvom projektu Online – Živé umenie – tri zaujímavé hry. ,,Fanúšikovia muzikálu tak z pohodlia svojej obývačky budú môcť prežiť tri príbehy troch výnimočných žien – Mata Hari, madame de Pompadour a Márie Terézie,” uvádza DNS.

Predstavenia spája hlavná predstaviteľka Sisa Sklovska. „Všetky tri boli silné osobnosti, výnimočné ženy. Som šťastná, že som ich mohla stvárniť a prežiť spolu s nimi na javisku lásku i bolesť, intrigy aj závisť,“ zdôraznila Sklovska. Jedinečné ženy a ich osudy pretavila Nová scéna do muzikálov. Tie sú svedectvom doby, kde sa úspech a sláva ženám neodpúšťala.

Ako si poradila s intrigami panovníčka Mária Terézia? Aké boli posledné chvíle najznámejšej kurtizány všetkých čias Madame de Pompadour a bola Mata Hari špiónkou? Na tieto otázky dostane odpovede už čoskoro.

 

Sklovska predstaví príbehy troch silných žien. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Panovníčka

Už dnes si môžete pozrieť záznam Mária Terézia #posledná milosť. Príbeh výnimočnej panovníčky. Okrem Sisi Sklovskej sa predstavia Tomáš Majláth, Branislav Deák, Pavol Plevčík, Jana Lieskovská, Viktória Matušovová, Lucia Vráblicová, či Dárius Koči. Muzikál prináša tiež príbeh jednoduchého dievčaťa, ktoré pre jej výnimočné schopnosti chcú odsúdiť a upáliť. Osudy oboch žien sa v muzikáli prelínajú, až sa v závere fatálne pretnú.

 • 17. 2. (20:00) – Mária Terézia #posledná milosť
 • 22. 2. (20:00) – Mária Terézia #posledná milosť

 

Muzikál Mária Terézia #posledná milosť. Zdroj: DNS / René Miko

Kurtizána

Na pláne je tiež predstavenie o najznámejšej kurtizáne všetkých čias Madame de Pompadour. Dáma, ktorá bola milenkou kráľa Ľudovíta XV. a súčasne vzdelanou a inteligentnou ženou. ,,Zo zákulisia ovplyvňovala politické dianie vo Francúzsku v polovici 18. storočia, za čo ju mnohí obdivovali, ale mala aj veľa nepriateľov a neprajníkov,” opisuje inštitúcia. Okrem Sklovskej uvidíte aj ďalšie osobnosti, ako sú Štefan Skrúcaný, Jozef Vajda, Lucia Vráblicová., Karin Olasová, Dárius Koči či Dávid Hartl.

 • 19. 2. (20:00) – Madame de Pompadour
 • 24. 2. (20:00) – Madame de Pompadour

 

Predstavenie Madame de Pompadour. Zdroj: DNS / Karol Hrebíček a René Miko

Tanečnica

Nebude chýbať ani muzikál o slávnej exotickej tanečnici a špiónke Mata Hari. Tajomná žena, ktorej život bol plný pádov a vzostupov. Predstavenie prinesie pohľad na svetové javiská, ale aj búrlivý život, ktorý skončí až na popravisku. Účinkujú Sisa Sklovska, Patrik Vyskočil, Karol Čálik, Martin Kaprálik, Štefan Kožka a mnohí ďalší.

 • 21. 2. (20:00) – Mata Hari
 • 26. 2. (20:00) – Mata Hari

 

Inscenácia Mata Hari. Zdroj: DNS / Ctibor Bachratý

Dnešní chlapi

Okrem toho, Nová scéna pripravuje online premiéru – Výstup. Tešiť sa môžete na príjemnú oddychovku v podobe chlapskej komédie nielen o ženách. ,,Traja kamaráti sa ocitli na úpätí hory. Čaká ich dvojdňová túra. Pred nimi sú šmykľavé chodníky a ostré zákruty, nevyspytateľné zrázy a stúpania. Ako ich doterajší život. Takisto v mnohom zložitý a strmý. Cieľ netradičného výletu je jasný: Prekonať sám seba! Zdolať krízu stredného veku!,” láka divadlo. Nebudú chýbať trápnosti, podpichovanie dnešných chlapov, ale aj debaty o mužsko-ženských vzťahoch. Čaká vás známa trojica Marcel Ochránek, Martin Kaprálik a Pavol Plevčík.

 • 25. 2. (20:00) – Výstup

 

Chlapi zrekapitulujú svoj život v hre Výstup. Zdroj: DNS / Jozef Barinka

Ako na to?

Všetky predstavenia si môžete pozrieť prostredníctvom jednej stránky. Projekt Online Živé umenie funguje veľmi jednoducho. Stačí, ak si divák vyberie podujatie a kúpi si lístok. Aj keď kontakt s umelcami je dôležitý, online prenos predsa len zaručí určitý komfort. Vysielanie je totiž možné na chvíľu zastaviť. Koncept spája predstavenia viacerých scén na jednej adrese. Výhodou je aj to, že pri kúpe jednej vstupenky sa môže pozerať celá rodina.

 • 17. 2. (20:00) – Mária Terézia #posledná milosť
 • 19. 2. (20:00) – Madame de Pompadour
 • 21. 2. (20:00) – Mata Hari
 • 22. 2. (20:00) – Mária Terézia #posledná milosť
 • 24. 2. (20:00) – Madame de Pompadour
 • 25. 2. (20:00) – Výstup
 • 26. 2. (20:00) – Mata Hari

 

Zdroj: DNS / Karol Hrebíček a René Miko

Mohlo by vás zaujímať: