Regióny Bratislava Top

Firma, za ktorou stojí známy privatizér, chce stavať v Ružinove. Postarať sa nedokázali ani o hotel

Zdroj: Glob.sk

BRATISLAVA – Strašiak Ružinova. Aj tak by sa dal nazvať chátrajúci hotel Junior pri Štrkoveckom jazere, ktorý ohrozuje chodcov. Zo stien opadáva omietka a dlaždice. Do hry vstúpil ružinovský stavebný úrad, ktorý nariadil majiteľovi hotela, aby bezodkladne situáciu napravil. Podľa firmy Športreal Invest si okolie jazera zaslúži nový moderný polyfunkčný objekt, súčasné vedenie mestskej časti s tým však úplne nesúhlasí. Veľkému developmentu totiž zelenú dať nechcú.

 

Glob.sk už informoval o tom, že z hotela Junior, ktorý stojí pri štrkoveckom jazere v bratislavskom Ružinove, padá omietka, ktorá vážne ohrozuje rodiny a obyvateľov Bratislavy pohybujúcich sa v jeho blízkosti . Na situáciu na sociálnej sieti upozornil aj súčasný starosta Ružinova Martin Chren, ktorý ľudí vyzval k opatrnosti. Majiteľom hotela je eseročka Športreal Invest, ktorej konateľmi sú Miloslav Čurilla a Andrej Farkaš. Stopercentným spoločníkom firmy je akciovka Eco-invest, za ktorou stojí podnikateľ Milan Fiľo. Ten je známy privatizér, ktorý koncom minulého storočia sprivatizoval ružomberskú celulózku Mondi SCP. Jeho spoločnosť Eco-invest získala fabriku za neprimerane nízku cenu. Fiľo sa zaviazal, že časť akcií rozdelí medzi zamestnancov, ktorí však z jeho sľubu nevideli ani percento. Dodnes sa o svoj podiel súdia. 

V súčasnosti hotel Junior chátra a rozpadáva sa. Donedávna ešte pritom fungoval, no na oficiálnej stránke hotela je uvedené, že je zatvorený.

Namiesto hotela chcú polyfunkčný objekt

V súvislosti so situáciou sme kontaktovali firmu Eco-invest, ktorá je spoločníkom majiteľa – eseročky Športreal invest. Glob.sk zaujímalo, akým spôsobom zabezpečia, aby fasáda ďalej neopadávala, a či nerozmýšľajú o predaji hotela, prípadne jeho rekonštrukcii či prestavbe. V minulosti sa totiž objavili informácie, že firma Športreal invest plánovala postaviť tri menšie objekty, v ktorej mali byť byty, apartmány a kancelárie.

Podľa slov hovorkyne spoločnosti Petry Greksovej okamžite kontaktovali nájomcu, ktorý vyčistil opadanú omietku, upravil stenu proti ďalšiemu opadávaniu a okolie zabezpečil páskou. Glob.sk sa šiel na to, ako majiteľ hotela zabezpečil bezpečnosť, pozrieť osobne. Daná časť hotela, z ktorej omietka opadávala, je ohradená páskou, pričom na oporných stĺpoch a stenách exteriéru hotela sa nachádzajú vytlačené upozornenia v euroobale. Prechádzajúcich majú upozorniť na to, že z hotela padá omietka a prechod je iba na vlastnú zodpovednosť. 

Nájomca hotel ohradil páskou a na oporné stĺpy nalepil oznamy. Zdroj: Glob.sk

Podľa Greksovej je aktuálna situácia, kedy ľudí prechádzajúcich okolo hotela ohrozuje padajúca omietka, iba potvrdením toho, čo hovoria už dlho. A to, že “vzácna lokalita štrkoveckého jazera si nezaslúži chátrajúcu budovu, ale moderný polyfunkčný objekt s revitalizovanými brehmi jazera a športoviskami, ktorú budú Ďalším dôvodom k tomu, aby tu Ružinovčania radi trávili svoj voľný čas.”

Greksová následne dodala, že predchádzajúce vedenie mestskej časti dlhodobo blokovalo všetky riešenia cez opakovanú stavebnú uzáveru, a to podľa jej slov prispelo k schátraniu celého územia. “Vážime si, že nové vedenie Ružinova si to uvedomuje a sme pripravení na konštruktívnu diskusiu,” uzavrela. 

Chren nechce, aby v Ružinove vznikla nová Hirošima

Na názor sme sa spýtali aj samotného súčasného starostu Ružinova Martina Chrena. “V Ružinove prebieha spracovanie územného plánu zóny Štrkovec, ktorý bude presne regulovať možnú výstavbu v tejto lokalite,” napísal Chren pre Glob.sk. Ako ďalej uviedol, dôvodom, prečo sa na Štrkovci nepodarilo vyhlásiť stavebnú uzáveru, sú odvolania developerov. “Naším prioritným cieľom je, aby Štrkovec v prvom rade slúžil ľuďom na oddych a relax a aby na Štrkovci nevznikla vôbec žiadna nová výstavba. Uvedomujeme si však to, že hotel Junior vzhľadom k jeho súčasnému stavu bude potrebovať rekonštrukciu alebo prestavbu, lebo dnes už začína ohrozovať svoje okolie a aj samotné jazero, a nechceme, aby tu vznikla nová Hirošima,” priznal následne.

Podľa jeho slov však aktuálny stav neznamená, že dajú zelenú výstavbe, ktorá by mala viesť k veľkému developmentu. “Ak by niekedy malo na mieste hotela Junior vzniknúť niečo nové, určite by to nemalo byť väčšie, než je dnes hotel Junior,” uzavrel.

Podľa starostu Ružinova prebieha spracovanie územného plánu zóny Štrkovec. Zdroj: Glob.sk

Napriek tomu, že hotel je zatvorený, podarilo sa nám nájsť cenník ubytovania v hoteli z čias, keď bol ešte otvorený. Ceny sú rozdelené podľa mesiacov a sezóny. Kým v marci by turisti za noc v jednolôžkovej izbe zaplatili 45 eur, v čase sezóny od apríla do septembra to bolo 50 eur. Dvojlôžková izba stála o desať eur viac a trojlôžková zhruba 70 eur.

Na portáloch ponúkajúcich ubytovanie v slovenských, ale aj zahraničných mestách boli recenzie na hotel prevažne negatívne. Najčastejšie mu vyčítali to, že sa zasekol v 80. rokoch, že rozmiestnenie izieb pripomínalo študentské internáty, či to, že v izbách bola zima a tma. Na druhej strane však ako pozitívum uviedli, že v blízkosti je jazero a supermarket, ale aj to, že je neďaleko od centra. 

Galéria
Na hotel v minulosti neboli dobré recenzie návštevníkov. Zdroj: Glob.sk
Majiteľ chce namiesto hotela postaviť polyfunkčný objekt. Prekážkou môže byť vedenie mestskej časti. Zdroj: Glob.sk
V blízkosti hotela sa nachádza Štrkovecké jazero. Ide o oblasť, ktorú rasi využívajú rodiny s deťmi na prechádzky. Zdroj: Glob.sk
Steny hotela oblepili upozorneniami, ktoré vložili do euroobalov. Zdroj: Glob.sk
Exteriér hotela Junior chátra. Zdroj: Glob.sk
Viacerí návštevníci hotela sa sťažovali na zimu a tmu v izbách. Zdroj: Glob.sk
Majiteľ hotela, firma Športreal Invest chce namiesto chátrajúcej budovy postaviť polyfunkčný objekt. Zdroj: Glob.sk
Hotel sa nachádza v blízkosti Štrkoveckého jazera. Zdroj: Glob.sk
Padajúca fasáda hotela ohrozuje aj mamičky s deťmi a kočíkmi. Zdroj: Glob.sk
Steny hotela oblepili upozorneniami, ktoré vložili do euroobalov. Zdroj: Glob.sk
Padajúca omietka ohrozovala viacerých ľudí, ktorí prechádzali okolo hotela Junior. Zdroj: Glob.sk
Z jednej časti exteriéru padali dlaždice a omietka. Nájomca steny údajne zabezpečil tak, aby predchádzal ďalšiemu opadávaniu fasády. Zdroj: Glob.sk
Nebezpečnú časť hotela ohradili páskou. Zdroj: Glob.sk
Na oporné stĺpy v exteriéry hotela nalepili oznamy. Ľudí upozorňujú, že z hotela padá omietka a prechod je tým pádom na vlastnú zodpovednosť. Zdroj: Glob.sk
navigate_before
navigate_next