Regióny Bratislava Top

FOTO Kto je ŠIALENEC, ktorý STRIEĽAL na ľudí? Obyvateľov TERORIZOVAL dlhé mesiace! Svedkovia opísali DESIVÉ detaily

Nočná streľba otriasla obyvateľmi bratislavského sídliska. Zdroj: Ján Zemiar

BRATISLAVA – Štvrtkové skoré ráno sa pre obyvateľov bratislavského sídliska Dúbravka zmenila na horor, kvôli mužovi, ktorý sa rozhodol strieľať na nič netušiacich ľudí. Podľa očitého svedka, ktorý krvavý útok šialenca videl, muž najprv strieľal z okien. To mu však nestačilo. Vyšiel aj rovno pred bytovku, kde vo svojom šialenom konaní pokračoval. Polícia páchateľa na mieste zneškodnila. Muž nie je pre obyvateľov neznámy, terorizoval ich už dlhé mesiace. Svedkovia popísali desivé detaily incidentu.

V pokojnú štvrtkové skoré ráno (28.9.) okolo jednej hodiny prežili obyvatelia bratislavského sídliska hororový zážitok. Muž začal najprv strieľať z okna na civilistov, ako o tom informoval portál Noviny.sk. Podľa svedkov incidentu potom vyšiel pred bytovku a v streľbe pokračoval.

Nočná streľba otriasla obyvateľmi bratislavského sídliska. Zdroj: Ján Zemiar

Streľbu na chvíľu prerušil a z jeho bytu sa ozval výbuch. Policajtov, ktorí prišli na miesto činu, ohrozoval nožom. Muž zranil troch civilistov a jedného policajta. Útočníka sa podarilo policajtom zneškodniť, na mieste činu zomrel.

Nočná streľba otriasla obyvateľmi bratislavského sídliska. Zdroj: Ján Zemiar

“Viaceré hliadky policajtov Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave boli dnes krátko pred 01.00 h vyslané na základe viacerých telefonických oznámení od občanov na Fedákovú ulicu v mestskej časti Dúbravka, kde malo dôjsť k výbuchu v jednom z bytov a následne k streľbe,” informoval hovorca polície Michal Szeiff.

Nočná streľba otriasla obyvateľmi bratislavského sídliska. Zdroj: Ján Zemiar

Policajti pri zásahu museli voči konkrétnej osobe použiť aj služobnú strelnú zbraň. “Na mieste utrpela jedna osoba zranenia, ktorým na mieste podľahla,” uviedol Szeiff. Ako podotkol, v dôsledku incidentu utrpeli ďalšie osoby zranenia, s ktorými boli prevezené do nemocníc.

Nočná streľba otriasla obyvateľmi bratislavského sídliska. Zdroj: Ján Zemiar

4 zranení a jeden mŕtvy

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR na sociálnej sieti informovalo, že na mieste incidentu sa nachádzali štyri osoby so strelnými poraneniami, ktoré boli po prvotnom ošetrení transportované do nemocníc. U piatej záchranári konštatovali smrť.

Nočná streľba otriasla obyvateľmi bratislavského sídliska. Zdroj: Ján Zemiar

Záchranári v noci zo stredy (27. 9.) na štvrtok zasahovali v bratislavskej Dúbravke pri štyroch osobách so strelnými poraneniami. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR o tom informovalo na sociálnej sieti.

Nočná streľba otriasla obyvateľmi bratislavského sídliska. Zdroj: Ján Zemiar

“Na základe telefonátu na tiesňovú linku 155 v noci na dnes Krajské operačné stredisko Bratislava vyslalo štyri posádky (3xRZP, 1xRLP) do mestskej časti Dúbravka. Na mieste sa nachádzali štyri osoby so strelnými poraneniami horných a dolných končatín, ktoré boli po prvotnom ošetrení transportované do nemocníc. U piatej osoby, 32-ročného muža, záchranári konštatovali exitus,” uviedli záchranári.

Dvoch zranených museli operovať

Podľa najnovších informácií sú všetky obete útoku šialenca mimo ohrozenia života.  Dvaja zranení po nočnej streľbe v bratislavskej Dúbravke zostali po operácii hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB), tretieho po ošetrení prepustili domov.

Nočná streľba otriasla obyvateľmi bratislavského sídliska. Zdroj: Ján Zemiar

“Jeden pacient s priestrelom ruky utrpel stredne ťažké zranenie, bol ošetrený a prepustený do domácej liečby, jeho stav si nevyžadoval hospitalizáciu. Ďalší dvaja pacienti utrpeli ťažšie zranenia, obaja sa museli podrobiť operačnému zákroku,” uviedla hovorkyňa nemocnice Eva Kliská.

Nočná streľba otriasla obyvateľmi bratislavského sídliska. Zdroj: Ján Zemiar

Obaja sú podľa jej slov mimo ohrozenia života a pod stálym dohľadom zdravotníkov na jednotke intenzívnej starostlivosti. “Utrpeli strelné poranenie ramena a lakťu, jeden z týchto pacientov mal okrem strelných rán aj rezné rany v oblasti krku, ktoré mu spôsobil útočník,” spresnila.

Kto je útočník?

Podľa polície má celý hrôzostrašný incident na svedomí 32-ročný muž. Ľudia z okolia  tohto chlapa poznajú. Marko sa dokonca pýta: “Vie sa, či to bol ten psychopat, čo odpaľuje pyrotechniku po nociach?” Podľa komentujúcich ide presne o toho muža. Zuzana zase kritizuje políciu. “Rok ho neriešili. Čakalo sa, kým sa niečo stane,” rozhorčene zverejnila svoj názor.

Nočná streľba otriasla obyvateľmi bratislavského sídliska. Zdroj: Ján Zemiar

Ľudia sa na muža sťažovali mnohokrát, ale polícia ho údajne neriešila. “Ľudia už na toho muža miliónkrát volali políciu a polícia nič neriešila. Takýto d***** terorizuje jedno sídlisko mesiace a neurobilo sa vôbec nič,” rozhorčene píše Katka. Súhlasí s ňou aj Zuzana: “Presne tak. Často budil celé sídlisko výbuchmi pomedzi paneláky v nočných hodinách a nikto nič. Bola privolaná aj polícia, aj vedeli, kto to je a nič. Dotiahol to až na strieľanie po ľuďoch. Smutné, čo sa deje a neskutočná ľahostajnosť,” opisuje ďalšia obyvateľka.

Svedkovia prehovorili

Prehovorila aj manželka obete. Nikola sa zverila, že guľku schytal aj jej muž, ktorý sa vracal domov. “Ďalšie rany boli z pištole a schytal ich môj muž, keď práve išiel z parkoviska domov,”uviedla zdesene.

Strieľanie pyrotechniky v nočných hodinách a budenie sídliska nie je všetko, čo páchateľ obyvateľom vyvádzal. “Ale keď vyhadzoval pyrotechniku, striekal slzák do vchodu a výťahu, strieľal z okna po holuboch, to nikto vyriešiť nevedel, lebo polícii neotváral dvere. Plno ľudí na neho podalo trestné oznámenie, sám som bol vypočúvaný. Vravel som, že je len otázka času, kedy začne strieľať po ľuďoch alebo vybuchne kebab, lebo tam majú plynové bomby,” píše rozčarovane Henrich.

Nočná streľba otriasla obyvateľmi bratislavského sídliska. Zdroj: Ján Zemiar

Na sociálnych sieťach Henrich dokonca píše o možnej príčine, prečo začal po ľuďoch strieľať a uvádza aj detaily celého incidentu. “Videl som už len z okna ľudí, ako idú k jeho oknu mu nadávať, lebo vyhadzoval zasa pyrotechniku. Spustil streľbu. Potom aj pod bránou. Výbuch ako vo filme. Rozhádzalo okná. Dym (bolo cítiť síru ), ako keby v byte zostrojil nejakú bombu. Dúfam, že to tí ľudia zvládnu bez komplikácií. Palec hore pre hasičov, záchranárov a policajtov. Bleskovo uhasili oheň, ošetrili ľudí a odstránili hrozbu, “ opisuje detaily z hrozivej noci.

Starosta Dúbravky ďakuje

K tragickej udalosti sa vyjadril na sociálnej sieti aj starosta Dúbravky Martin Zaťovič. “Je mi veľmi ľúto, čo sa stalo. Je mi ľúto všetkých zranených nevinných občanov a ich rodín. Všetkým zraneným želám skoré uzdravenie a ich čo najrýchlejší návrat do každodenného života. Ďakujem aj všetkým občanom, ktorí pomáhali zraneným. Ich odvaha a nezištnosť pri pomoci si zaslúžia veľký obdiv. Takisto ďakujem aj polícií za rýchly zásah. Aj vďaka nim nemala táto udalosť dlhšie trvanie a ešte horšie následky. Zranenému príslušnikovi polície prajem takisto skoré uzdravenie. Verím, že takáto udalosť sa už nebude opakovať a Dúbravka bude bezpečným domovom pre všetkých,” napísal starosta na sociálnej sieti.

Hamran: Útočník mal čistý register trestov

Útočník, ktorý v bratislavskej Dúbravke strieľal z okna na ľudí, mal čistý register trestov. Polícia s ním v minulosti riešila iba priestupok v súvislosti s používaním pyrotechniky. Streľbu považujú policajti zatiaľ za skratové konanie. Páchateľ podľahol zraneniam po zásahu policajta strelnou zbraňou. Informoval o tom vo štvrtok policajný prezident Štefan Hamran.

“My sme túto osobu nikdy ani len nevyšetrovali,” povedal Hamran o útočníkovi. Potvrdil však, že polícia v oblasti streľby evidovala za kalendárny rok deväť nahlásení použitia zábavnej pyrotechniky. “Až na jeden prípad nám nikdy neoznačili ani žiadnu osobu, ani žiadny konkrétny byt,” spresnil. Byt začali preverovať, nikto z neho s políciou nekomunikoval. Podozrivý z priestupku nereagoval ani na predvolanie polície. Nekomunikovali ani jeho rodičia, ktorí s ním žili v jednej domácnosti. Podľa Hamrana mala s ním ťažkosti komunikovať aj správkyňa domu.

Päť legálne držaných strelných zbraní, ktoré zaevidovala polícia, bolo písaných na otca útočníka. Výbušné predmety podľa Hamrana zatiaľ nenašli. “Narazili sme len na zábavnú pyrotechniku, ktorej držba ani používanie nie je trestné,” skonštatoval. Ako dodal, nedalo sa na základe používania zábavnej pyrotechniky predpokladať, že muž začne strieľať z okna na ľudí.

Šéf polície ocenil rýchly zásah policajtov. Vyzdvihol aj reakciu príslušníka, ktorý strieľal. Ide podľa neho o začínajúceho “dvaapolmesačného” policajta. V súčasnosti podľa neho prebieha prehliadka miesta činu a zaisťujú sa dôkazy.