Regióny Bratislava Top

FOTO Veľká obnova Bratislavy. Spoznávate na záberoch známe miesto?

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Hlavné mesto do toho vhuplo vo veľkom. Nielenže renovuje zničené parky, vrhlo sa aj na námestia. A to rovno až na tri. Vďaka projektu Živé námestia dostanú Kamenné námestie, Námestie Nežnej revolúcie a Námestie SNP krajšiu a lepšiu podobu. Slúžiť budú pre Bratislavčanov, ale aj návštevníkov.

 

Len pred nedávnom sľubovali hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) vrátenie života do centra vďaka projektu Živé námestie. Po rokoch sa tak zmení vzhľad troch námestí. Pôsobiť  majú jednotne a moderne. Reč je o Kamennom námestí, Námestí Nežnej revolúcie a Námestí SNP.

Nová podoba námestí vzišla z medzinárodnej architektonickej súťaže. Spomedzi štvorice súťažných tímov, ktoré vlani v lete uspeli v prvom kole, sa víťazom stal nemecký tím s medzinárodnými skúsenosťami –  Atelier Loidl Landscape Architects Berlin a štúdio BPR Dr. Schäpertons Consult. ,,Víťazný návrh sceľuje priestor troch námestí s rozlohou takmer 35 tisíc metrov štvorcových tým, že všetky povrchy dáva na jednu úroveň a odstraňuje zbytočné bariéry, ktoré v priestore nemajú inú funkciu. Na celé územie sa vráti kamenná dlažba, ktorej povrch sa bude odlišovať podľa toho, akej doprave slúži, či ide o chodník, cyklocestu alebo vozovku,” uvádza MIB. Všetky detaily ako sú povrchy, či mobiliár vychádzajú zo štandardov opísaných v Manuáli verejných priestorov.

Ich projekt očaril aj primátora hlavného mesta Matúša Valla a to hneď z niekoľkých dôvodov. ,,Živé námestie, najväčší verejný priestor v centre mesta, nebol rekonštruovaný od 70-tych rokov minulého storočia s výnimkou Klobučníckej ulice a okolia Starej tržnice. Preto som rád, že ho obnovujú špičkoví odborníci na krajinnú architektúru a dopravu. Tento návrh presne odzrkadľuje princípy, na ktorých tvoríme nové miesta Bratislavy – bezbariérovosť, reakcia na klimatickú krízu, úcta k historickým vrstvám,“ povedal Vallo. Pribudne tak veľa zelene a nové zelené ostrovy budú slúžiť na relax napríklad po celodennej práci.

  • Metropolitný inštitút Bratislavy predstavil už aj obnovu verejných priestorov. Návrhy nájdete TU.

Do projektu obnovy námestí sa zapojila aj verejnosť. Už od začiatku mohli vyjadriť svoj názor. „Je dôležité aby pri tak komplexnom zadaní, boli vypočutí zainteresovaní na tomto námestí, a architekti mali konštruktívne vstupy. V rámci dialógu sa to podarilo a architekti dostali podnety od viac ako 40 zástupcov obyvateľov, majiteľov okolitých prevádzok, zástupcov inštitúcií v okolí a tiež odborníkov na dopravu, verejný priestor a zeleň, historikov, dedičov autorských práv pamätníka SNP, zástupcov Krajského pamiatkového úradu a zástupcov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov,“ zdôraznil Peter Lényi z Metropolitného inštitútu Bratislavy.

A čo doprava?

Návrh počíta takisto s novým riešením dopravy. Presunie sa napríklad električková zastávka a to bližšie k Bellušovým družstevným domom. Na Kamenné námestie a Námestie SNP sa má postupne presunúť aj trolejbusová doprava.

Prerušením priameho prejazdu áut medzi Špitálskou a Štúrovou ulicou sa Špitálska ulica odbremení a doprava sa utlmí. ,,Nová organizácia dopravy naďalej zabezpečí individuálnu dostupnosť dopravou pre rezidentov a návštevníkov,‘‘ vysvetľuje MIB. V poslednej fáze je na pláne vytvorenie podzemného parkovania na území Kamenného námestia. To nahradí súčasné miesta na povrchu námestia. ,,Podzemné garážové miesta sú dimenzované na viac ako trojnásobok parkovacích miest, ktoré sú dnes na celom Námestí,‘‘ doplnil inštitút.

Pozrite si, ako majú vyzerať obnovené námestia:

Námestie Nežnej revolúcie a Námestie SNP

Obnovia sa priestorové vzťahy medzi tromi námestiami. Mestský priestor by mal opäť slúžiť ľuďom. Zdroj: MIB