Regióny Bratislava

Kedysi sa za ne ľudia hanbili! Dnes ide o najväčší módny doplnok: Nenechaj si ujsť unikátnu historickú výstavu

Nenechaj si ujsť unikátnu historickú výstavu
Nenechaj si ujsť unikátnu historickú výstavu. (Zdroj: TASR/Dano Veselský)

BRATISLAVA – O histórii vyrábania okuliarov vieme len veľmi málo. Kedysi sa totiž okuliare považovali za zdravotnú pomôcku, ktorá poukazuje na chybu, a preto to ľudia radšej skrývali. Nikto si ani len nevedel predstaviť, že okuliare sa stanú najkrajším módnym doplnkom, ktorý vyrábajú aj známe značky. Nenechajte preto si ujsť výstavu, ktorá nám pripomenie začiatky okuliarov v Československu.

 

Okuliare boli považované za medicínsku pomôcku, ktorá bola nutná k odstráneniu chyby, respektíve k úpravu zraku. Ľudia preto často skrývali to, že sú nútení okuliare nosiť. “„Brejlařina“, ako bol v minulosti tento odbor nazývaný, sa tak stala zabudnutou etapou remesla, o ktorej bolo spracovaných len veľmi málo informácií,” informuje o tom Slovenské centrum dizajnu na svojom webe.

Okuliare sa postupom času však stali obľúbeným módnym doplnkom, ktorý v súčasnosti nosí množstvo ľudí. Ondřej Vicena sa však pokúsil získať informácie o prvých modeloch, ktoré sa v Československu nosili. Preto urobil prieskum, ktorý by mu vtedajší vzhľad priblížil. Vďaka jeho nápadu a zanietenosti vznikla výstava “Brejle a okuliare. Dizajn okuliarov v Československu.” Podľa Slovenského centra dizajnu sa mu totiž podarilo “objaviť rozsiahle archívne pramene, zhromaždiť viacero artefaktov, ktoré dokladajú bohatú tradíciu a vynikajúcu kvalitu československého návrhárstva v odvetví očnej optiky, a to aj v porovnaní so svetovou produkciou.”

Nenechaj si ujsť unikátnu historickú výstavu
Nenechaj si ujsť unikátnu historickú výstavu. (Zdroj: TASR/Dano Veselský)

Výstava sa zameriava na okuliare, ktoré sa nosili počas existencie Československa. Hoci sa okuliare v tom čase považovali za medicínsku pomôcku, aj napriek tomu ich nosilo množstvo známych osobností našej histórie. Na výstave tak okrem samotných okuliarov môžete nájsť aj fotografie osobností, ktoré ich nosili. “Jedným z hlavných cieľov výstavy je upozorniť na tvorbu Jaroslava Trubača, ktorý medzi rokmi 1964 a 1988 navrhol najvýraznejšie okuliarové rámy a umiestniť jeho dielo do kontextu československého dizajnu,” dodalo Slovenské centrum dizajnu.

Nenechaj si ujsť unikátnu historickú výstavu
Nenechaj si ujsť unikátnu historickú výstavu. (Zdroj: TASR/Dano Veselský)

Tento projekt bol prvýkrát len v menšom formáte predstavený v roku 2021 na prehliadke Designblok, kde ho odborná porota ocenila Cenou za mimoriadny počin. Slovenské centrum dizajnu tiež dodáva, že “začiatkom roka 2022 získal podobu výstavy v Galerii výtvarného umění v Chebu, ktorú následne uviedla Galerie UM Vysokej školy uměleckoprůmyslovej v Prahe. Od 4. augusta túto výstavu môžete vidieť v priestoroch Galérie dizajnu Satelit  Slovenského centra dizajnu.”

Výstava prebieha od 4. augusta 2022 až do 25 septembra 2022. Nájdeš ju v Galérii Satelit, ktorá sa nachádza na adrese: Hurbanove kasárne, Kollárovo námestie 10, 811 07 Bratislava, Slovensko.