Konečne je tu! JEDNODŇOVÁ DIAĽNIČNÁ známka: Vieme, kedy by mala byť v predaji

BRATISLAVA – Na Slovensku máme viac ako 800 kilometrov diaľnic a rýchlostných ciest. Paradoxom je, že ani tú slovenskí motoristi nevyužívajú v dostatočnej miere. Aby sa situácia zmenila a na diaľnice sa dostalo viac áut, odsúhlasila sa prevratná novinka –   jednodňová diaľničná známka.

 

K ich zavedeniu a používaniu na slovenských cestách sa vyjadrila Miriama Švikruhová z Odboru komunikácie ministerstva dopravy. Jednodňová diaľničná známka rozšíri ponuku diaľničných známok pre vodičov. V prvom rade je potrebné transponovať príslušnú európsku smernicu do slovenskej legislatívy, čas máme na to do 25. marca 2024. Jednodňová diaľničná známka teda nebude zavedená od 1. januára 2023. Rovnako, ako pri ostatných slovenských diaľničných známkach platí, že aj táto bude výlučne v elektronickej forme. Cenu známky určí ministerstvo dopravy po dôkladnej analýze.“

Do dvoch rokov budú 1-dňové diaľničné známky povinné pre všetky členské krajiny Európskej únie. Zavádzame tzv. eurovignette, zavádzame rovnaké pravidlá pre mýto na diaľničné úseky po celej Európskej únii,“ konštatoval europoslanec Ivan Štefanec. Nové diaľničné známky by tak potešili a pomohli najmä „sviatočným a víkendovým“ šoférom. Pre porovnanie, v roku 2021 sa na Slovensku predalo 3 466 327 kusov elektronických diaľničných známok a spomedzi všetkých typov sa najviac predávala 10-dňová známka v počte 1,7 milióna kusov. Celkové tržby z predaja e-známok dosiahli úroveň 70 865 616 eur bez DPH, pričom na tržbách mal najväčší podiel predaj 365-dňovej e-známky – 47,77 %. Celkový podiel na tržbách ročnej známky je 22,77 %, a tržby z predaja 10-dňovej známky predstavovali 20,42 % podiel.

 

Ceny elektronických diaľničných známok na Slovensku v roku 2022. ZDROJ: NDS

Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti každé vozidlo, ktoré jazdí po spoplatnených úsekoch diaľnic a rýchlostných cestách, musí mať vopred pred jazdou zakúpenú elektronickú diaľničnú známku. „Je to povinnosť zo zákona pre každého majiteľa vozidla do 3,5 tony, dvojstopové motorové vozidlá kategórie M1 bez ohľadu na ich najväčšiu prípustnú celkovú hmotnosť a pre prípojné vozidlá. Motorky môžu jazdiť po diaľniciach bez diaľničnej známky. Sú podľa zákona od poplatku oslobodené. Ale platí to len pre motocykle na dvoch kolesách,“ informuje Národná diaľničná spoločnosť.

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: automobily, cestovanie, diaľnice, diaľničné známky, doprava, dopravné predpisy, ministerstvo dopravy, motoristi, Národná diaľničná spoločnosť, platba, rýchlostné cesty

Súvisiace články