Likvidačný alebo nie? Amatérsky aj mládežnícky šport má problém testovaním a kontrolami

Bratislava – Poslanec Národnej rady SR a podpredseda školského parlamentného výboru Jozef Habánik (Smer-SD) upozorňuje na neakceptovateľné podmienky definované aktualizovanou vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva o organizácii hromadných podujatí, ktoré sa dotýkajú aj mládežníckych a amatérskych športových zápasov a súťaží. Ako tvrdí, vyhláška ignoruje princípy COVID semaforu pre šport a likviduje mládežnícky a amatérsky šport.

 

Strana tvrdí, že napriek tomu, že sa celé územie SR nachádza v najmenšom rizikovom stupni (monitoring) všetci športovci vrátane detí a žiakov nad 12 rokov sa musia podrobiť povinnosti preukazovania vakcinácie, prekonania ochorenia alebo testovania, čo je v mnohých prípadoch po zrušení mobilných odberových miest organizačne a ekonomicky nezvládnuteľné. Počas najbližších víkendov sú tak ohrozené stovky mládežníckych a športových podujatí. „Po dlhých a náročných týždňoch sme v zelenej farbe, čo je na prvý pohľad pre športovcov dobrá správa. Žiaľ, je tu nepochopiteľná vyhláška ÚVZ, ktorá výrazne komplikuje organizáciu súťažných stretnutí a podujatí. Je to absurdné, lebo všetci vieme, ako sú pohyb a šport pre zdravie dôležité, osobitne u detí a žiakov,“ uviedol Habánik.

Podľa Habánika vyhláška prenáša na kluby a rodičov povinnosť financovať PCR alebo antigénové testovanie a opakovať ho takmer pred každým zápasom u všetkých nezaočkovaných od 12 rokov. „Takéto sťaženie podmienok pre kluby, rodičov a mladých športovcov je pre mňa neprijateľné. Je najvyšší čas sa zamyslieť, kde sú mantinely a či sú schvaľované opatrenia skutočne v praxi vykonateľné. Oprávnenú snahu športových zväzov, klubov a rodičov zmeniť podmienky vo vyhláške podporujem a vyzývam ministra zdravotníctva a Úrad verejného zdravotníctva, aby vykonali potrebné zmeny a konečne počúvali aj argumenty druhej strany,“ dodal.

Viac o téme: amatérsky šport, basketbal, futbal, hokej, PCT testy, súťaže, úrad verejného zdravotníctva, vyhlaska

Súvisiace články