Regióny Bratislava Top

Megalomanský projekt zóny Janíkov dvor: Takto bude vyzerať obrovský komplex s nájomnými bytmi

Petržalka, nájomné byty, zóna Janíkov dvor
Podoba novej zóny Janíkov dvor v Petržalke. Zdroj: mib.sk

BRATISLAVA – Metropolitný inštitút Bratislava predstavil vizualizácie víťazného projektu Polyfunkčnej zóny Janíkov dvor. V zóne má hlavné mesto v pláne postaviť 90 nájomných bytov. Projekt za 32-miliónov eur predstavil ako takzvané 15-minútové mesto.

Janíkov dvor je územie nachádzajúce sa v južnej časti Petržalky. Metropolitný inštitút Bratislava už v minulosti predstavil koncept takzvaného 15-minútivého mesta, ktoré by malo v Petržalke vzniknúť. „V 15-minútovom meste majú obyvatelia dostupné občiansku vybavenosť, dopravné napojenie a ďalšie nevyhnutné funkcie zabezpečujúce každodenné potreby v okruhu do 15 minút pešou chôdzou alebo na bicykli. Ide o princíp rozvoja sídiel bežný v zahraničí, ktorým sa má inšpirovať aj Bratislava,“ informovali na stránke mib.sk. Aby však mali obyvatelia zóny zabezpečený štvrťhodinový presun s akým inštitút v projekte počíta, muselo by sa stihnúť dostavať predĺženie električkovej trate Jungmanova-Janíkov dvor, ktorá má podľa našich informácií už teraz šesťmesačný sklz.

Nová polyfunkčná zóna Janíkov dvor. Zdroj: mib.sk

Nová zóna

V lokalite Janíkov dvor v Petržalke pribudne pri predĺženej električkovej trati aj nová zóna s nájomnými bytmi, Park and Ride parkovacím domom, škôlkou, strediskom pre seniorov, obchodmi, službami, reštauráciami a novými verejnými priestormi. Územie vybraté pre výstavbu tohto projektu má rozlohu 33 100 m2 a momentálne sa nevyužíva. Pričom o nájomné bývanie sa môžu v lokalite uchádzať tí obyvatelia, ktorí majú nárok na nájomný byt a to takí, ktorí si nemôžu dovoliť komerčné bývanie v hlavnom meste. „Ide, napríklad o mladé rodiny, seniorov, či vybrané skupiny zamestnancov pracujúcich pre spoločnosť, ako sú učitelia či policajti,“ špecifikoval podmienky inštitút. Vieme, že aktuálne trvá proces s pridelením nájomného bytu niekoľko rokov.

Projekt za 32-miliónov

Metropolitný inštitút už v minulosti avizoval, že sa podľa víťazného návrhu v priebehu najbližších dvoch rokov dopracuje projektová dokumentácia. So samotnou výstavbou sa začne po tom, čo sa podarí získať všetky potrebné povolenia a obstará sa zhotoviteľ stavby. Odhadovaný rozpočet na polyfunkčnú zónu Janíkov dvor je 32 miliónov eur s DPH. No a v pondelok, 4. júna MIB predstavil víťaza verejnej súťaže, stali sa ním architekti z ateliéru A B.K.P.Š., ktorí navrhovali aj Národnú banku Slovenska, či novú budovu Slovenského národného divadla.

Galéria
Víťazný návrh zóny Janíkov dvor. Zdroj: mib.sk
navigate_before
navigate_next

Účelom súťaže  návrh, ktorý spomedzi predložených návrhov najlepšie rieši požiadavky zadania. Zámerom zadania bolo vybudovanie parkovacieho domu pre 500 automobilov, vybudovanie približne 90 nových nájomných bytov, vybudovanie zariadenia opatrovateľskej služby a materskej škôlky v lokalite Janíkov dvor. „Neodmysliteľnou súčasťou má byť revitalizovanie blízkeho okolia v prospech obyvateľov okolia, ktoré koncepčne nadväzuje na participáciu uskutočnenú v apríli 2021,“ uvádza sa na stránke MIB.

V súťažnom návrhu umiestnenom na prvom mieste autori podľa poroty predstavili silný koncept s jasne definovanými funkciami a výrazom navrhovanej štruktúry – parkovací dom a polyfunkčný bytový dom. „Hmotová artikulácia vhodne ukončuje kompozičnú os sídliska. V širšom kontexte sa návrh venuje prepojeniu so zástavbou Petržalky a reflektuje aj náprotivnú stranu, ktorá je vo vlastníctve mesta a má potenciál pre ďalší rozvoj,“ tvrdí porota, ktorá ocenila koncepčné umiestnenie jednotlivých objektov. Parkovací dom situovaný popri Panónskej ceste podľa nej vytvára akustickú bariéru a priaznivejšie prostredie pre severnú stranu riešeného územia. „Autori vhodne umiestnili vjazd do garáže z Jantárovej cesty a odľahčujú dopravu v riešenom území,“ vyjadrila sa porota, ktorá pozostávala z piatich riadiacich členov.

Galéria
Na druhom mieste sa v očiach poroty umiestnil návrh z dielne spoločnosti SUPERATELIER s.r.o. Zdroj: mib.sk

Pozitívne bolo hodnotené aj formovanie námestia vo väzbe na obchodné priestory a  električkovú trať, ktoré majú v území veľký potenciál.  „Tento návrh pristúpil k progresívnemu riešeniu v integrácii funkcií čo prináša prevádzkovú a technickú náročnosť a zložitejšie financovanie v realizácii, avšak ponúka sociálnu inklúziu všetkých vekových skupín. Jednoduchý racionálny kubický objem polyfunkčného bytového domu je ozvláštnený vytvorením širšej škály riešenia okenných otvorov,“ vysvetľujú porotcovia. Za negatívne majú poddimenzovanie návrhu z pohľadu požiarnej bezpečnosti, nevhodný typ chránených únikových ciest, či šírky komunikácií na poschodiach zo sociálnou službou pre seniorov. „V ďalšom dopracovaní je potrebné preriešiť časti nižších podlaží škôlky polyfunkčného domu, tak aby vyhovovali požiadavkám denného preslnenia a požiarnej bezpečnosti. Porota odporúča prehodnotiť pobytovú formu strechy parkovacieho domu a skôr uprednostňuje ekonomickejšie riešenie,“ zhrnuli.

Galéria
Súťažný návrh, ktorý sa umiestnil na treťom mieste z dielne MS architekti s.r.o. Zdroj: mib.sk

Víťazná suma pre účastníkov, ktorí sa umiestnili na prvých troch miestach predstavovala 130-tisíc eur. Do druhého kola porota vybrala troch účastníkov. Každému z týchto účastníkov po splnení súťažných podmienok bude vyplatia odmenu 9000 € (7290 € očistené o zrážku dane z príjmu). Zvyšnú časť z celkovej sumy vyhradenej na ceny a odmeny rozdelili do troch cien v tomto pomere: prvá cena 50%, druhá cena 30% a tretia cena 20 %.