Regióny Bratislava Domáce Top

Mrvovi sa búria Vajnory. Občania žiadajú referendum

Ján Mrva -Zdroj: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA/VAJNORY  (TASR/Redakcia)- Obyvatelia bratislavských Vajnor, ktorým aktuálne šéfuje Ján Mrva, sa búria. Od mestskej časti žiadajú referendum. Zastupiteľstvo už má na stole dve petície od svojich občanov. Iniciátori chcú zabrániť zmene využitia rekreačnej plochy tunajšieho starého letiska, ďalšiemu zhoršovaniu dopravy pred kruhovým objazdom a neštandardným postupom pri schvaľovaní územného plánu. Vajnorskí miestni poslanci budú o petíciách prvýkrát rokovať vo štvrtok.

Petíciu s 1107 podpismi predložil miestny poslanec a kandidát na starostu mestskej časti Vajnory Juraj Ondruška. Žiada v nej vyhlásiť referendum s otázkou, či obyvatelia súhlasia so zmenou funkcie plochy starého letiska z doterajšej funkcie športu a telovýchovy na iné funkcie v územnom pláne Bratislavy.

Vajnorské letisko

 “Plocha Staré letisko Vajnory je najväčšia svojho druhu v územnom pláne Bratislavy, venovaná funkcii šport, telovýchova a voľný čas. Naším cieľom je, aby sa terajší účel letiska zachoval. Aktuálne súhlasné stanoviská vedenia Vajnôr totiž podporujú zmenu územného plánu na letisku, ktorým by sa spustila výstavba novej štvrte prevažne viacpodlažných bytoviek pre vyše 15.000 obyvateľov,” vysvetlil pre TASR Ondruška.

Okrem toho zároveň spustil celomestskú petíciu. Jej zámerom je zachovanie doterajšej funkcie tejto plochy v Bratislave, keďže koncom septembra majú mestskí poslanci rozhodovať o zmenách a doplnkoch 04 k územnému plánu hlavného mesta. Ondruška upozorňuje, že v rámci toho by mali hlasovať aj o zmene funkcie Starého letiska Vajnory na developerom požadovanú funkciu pre bytovú zástavbu.

Doprava vo Vajnoroch

Druhú petíciu s 1097 podpismi predkladá zakladateľ občianskeho združenia Priatelia Vajnor a kandidát na vajnorského miestneho poslanca Matej Zeman. Žiada o vyhlásenie referenda s ďalšími dvoma otázkami. Jedna sa pýta, či obyvatelia súhlasia, aby pred kruhovým objazdom vo Vajnoroch bol umiestnený pripájací a odpájací pruh, nový vstup pre tranzit z nadjazdu do obce. Taktiež či na ploche ochrannej a izolačnej zelene má byť vybudované parkovisko a v zóne rodinných domov predajňa potravín o rozlohe 1300 štvorcových metrov. “Zámer je, aby sa už teraz kolabujúca doprava pred kruhovým objazdom nezhoršovala ešte viac,” povedal pre TASR Zeman. Ďalšia otázka sa podľa neho dotýka machinácie s územným plánom zóny Šuty. “Predkladá obyvateľom dve alternatívy. Alternatívu riadne prerokovanú s občanmi a alternatívu vypracovanú neskôr podľa zadania developera,” spresnil.

Mrva vidí politikárčenie, 5900 eur mu je na referendum priveľa

Súčasný starosta Vajnôr a kandidát na primátora Bratislavy Ján Mrva pre TASR uviedol, že vo štvrtok sa na zastupiteľstve určia komisie, ktoré prerokujú, či sú všetky náležitosti petícií splnené. Následne bude treba prijať v októbri všeobecne záväzné nariadenie o referende, a potom sa určí termín referenda, ak budú splnené zákonné podmienky. “Celú vec vnímam ako vnútroobecnú politiku a vytĺkanie politického kapitálu. Tí, ktorí sú iniciátormi referenda, tak vo Vajnoroch desiatky rokov nežili a zrazu sa tvária, že sa tu ide niečo nové diať. Obecnú pokladňu, ak by sa referendá konali, to bude stáť asi dvakrát po 5900 eur, lebo treba všetko – aj miestnosti, aj komisie robiť dvojmo, čo je veľmi drahý špás a len predvolebná kampaň iniciátorov,” povedal. Ondruška a Zeman však považujú Mrvove vyjadrenie ohľadom ich pobytu a nákladov na referendum za zavádzajúce. Všetky otázky sa podľa nich dajú položiť v jednom referende, ktoré pre hospodárnosť žiadajú vyhlásiť v deň komunálnych volieb 10. novembra.

Kandidát na primátora Ján Mrva

Ján Mrva je starostom Vajnôr od roku 2006, kedy kandidoval za SDKÚ-DS. V roku 2014 už kandidoval na starostu ako nezávislý a získal vyše 70 percent hlasov voličov. Starostom je tretie volebné obdobie.

V roku 2012 neúspešne kandidoval Ján Mrva vo voľbách do NRSR zo 41. miesta na kandidátke SDKÚ-DS. Rovnako neuspel ako kandidát strany Sieť vo voľbách do NR SR v roku 2016, napriek tomu že kandidoval z 31. pozície.

Svoje ambície sa tak pokúsil pretaviť v boji o stoličku župana bratislavského kraja. V roku 2017 skončil na 4.mieste za Ftáčnikom, Kusým a víťazom Jurajom Drobom. Ako nezávislý kandidát získal takmer 29 000 hlasov.

Po neúspechu vo VÚC voľbách je teraz jedným z kandidátov na post primátora. Ako svojho favorita si ho vybralo OĽaNO, čím Mrvovi zabezpečilo širokú podporu pravicových síl. Po “primárkach”, ktoré rozhodovali medzi ním a kandidátkou KDH Caroline Líškovou, získal aj podporu KDH.

Známy je tiež ako iniciátor petície Bratislava bez hazardu a svojimi kontroverznými názormi na manželstvá partnerov rovnakého pohlavia. Mrva sa pustil aj do iniciatívy za Slušné Slovensko, cítil sa z ich strany “podvedený” a vadí mu, že sa iniciatíva chová “politicky”.

Galéria
Caroline Lišková prehrala “primárky” s Jánom Mrvom , ZDROJ: redakcia
V posledných komunálnych voľbách kandidoval na post primátora Bratislavy. Zdroj: SITA/Branislav Bibel
Súčasný primátor a doteraz favorit Bratislavy Ivo Nesrovnal ohlásil opätovnú kandidatúru a odovzdal kandidátnu listinu. Zdroj: TASR /Pavol Zachar
Zdroj: FB Matúš Vallo
navigate_before
navigate_next