Regióny Bratislava

Na procese so starostom Dolného Chotára vypovedá Lehel Horváth a František Zakál

František Dora
František Dora. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

PEZINOK – Výpoveďou Lehela Horvátha, označovaného za hrobára zločineckej skupiny sátorovcov, pokračuje pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku pojednávanie so starostom Dolného Chotára Františkom Dorom a spol., ktorí čelia obžalobe z viacerých vrážd a inej trestnej činnosti.

 

Lehel Horváth čelí aktuálne v rámci iného procesu obžalobe z účasti na piatich vraždách. Podľa jeho výpovede František Dora starší nebol členom zločineckej skupiny. Na pojednávanie sa nechali eskortovať František Dora a jeho syn František Dora mladší. Ďalší dvaja spoluobžalovaní – Ladislav A. a Roland Sz., dali súhlas obhajcom na pojednávanie vo svojej neprítomnosti.

Okrem Lehela Horvátha je na programe výpoveď ďalších štyroch svedkov. Medzi nimi by mal vypovedať na 25-ročný trest odňatia slobody odsúdený člen gangu sátorovcov František Zakál alias Shrek. Jeho odsúdil Najvyšší súd SR v novembri 2019 za účasť na úkladnej vražde, zosnovaní zločineckej skupiny a aj za krivú výpoveď. Tej sa mal dopustiť v roku 2005, keď krivo vypovedal v snahe zdiskreditovať bývalého viceprezidenta Policajného zboru SR Jaroslava Spišiaka o tom, že prijal úplatok vo výške 300.000 slovenských korún.

František Dora, jeho syn František Dora mladší, Ladislav A. a Roland Sz. čelia obžalobe z viacerých vrážd, podvodu, drogovej trestnej činnosti, ako aj z členstva v skupine sátorovcov. Vraždy si mal objednávať František Dora, aby umlčal tzv. biele kone. Niektoré svoje obete zastavili pod zámienkou policajnej kontroly. V policajnom prestrojení ich presunuli do priestorov bývalej čárdy, ktorá patrila ďalšiemu členovi skupiny. Obeti dali na ruky putá, niekoľko hodín ju strážili a potom presunuli na miesto s vykopaným hrobom. Tam ju zaškrtili.

Za skutok mali vykonávatelia dostať vtedajšie tri milióny korún. Gang sátorovcov mal mať na svedomí viac ako 80 ľudských životov.