Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce Top

NEJDE O ŽART: Na našich cestách sa testuje PREDNÉ BRZDOVÉ SVETLO! Budeme vo svete unikát?

TRENČÍN – Novinka, aká v automobilovom priemysle už roky nebola. Na cestách Trenčianskeho samosprávneho kraja začali testovať predné brzdové svetlá na motorových vozidlách.

 

“Zelené predné brzdové svetlo nie je farebný doplnok, ale nový bezpečnostný prvok na automobile. Spoločnosť vyvíja technológiu, vďaka ktorej chodci na priechodoch pre chodcov zistia, či auto spomaľuje a či môže bezpečne prejsť cez cestu,” povedala hovorkyňa spoločnosti Lumaco, Paula Ďuranová, ktorá testovanie zabezpečuje. LED pásik zelenej farby sa na prednej časti auta rozsvieti pri stlačení brzdy. Informáciu o spomaľovaní vozidla tak ihneď dostanú všetci účastníci cestnej premávky, čo je veľkým prínosom najmä pre chodcov na priechodoch, cyklistov či autá jazdiace v opačnom jazdnom pruhu.

Rovnako zvyšuje aj bezpečnosť vodiča a to predovšetkým v noci, ale tiež bezpečnosť záchranných zložiek. Testovanie bude trvať deväť mesiacov, od 22. septembra 2022 do 22. júna 2023, na 3000 motorových vozidlách a to najmä v Trenčianskom samosprávnom kraji a v mestách Trenčín, Prievidza, Partizánske a Žilina. Ale aj v Bratislave a v Nemecku. „Výsledky testovania budú smerovať k zavedeniu predného brzdového svetla do praxe na území Slovenska i celej Európskej únie. Zelené predné brzdové svetlá budú testovať na autobusoch, taxíkoch, donáškových a iných vozidlách. Súčasťou testovania bude aj prieskum verejnej mienky účastníkov cestnej premávky (vodičov, cyklistov, chodcov),“ doplnila Ďuranová.

 

Predné brzdové svetlo umiestnené na maske auta nad evidenčným číslom vozidla. ZDROJ: TSK