Regióny Bratislava Top

Nezachraňujte to, čo nepotrebuje zachrániť: Pozrite si sadzobník pokút

Zdroj: Zoznam.sk

BRATISLAVA – Nie sme tu sami. Toto nie je začiatok zo sci-fi filmu, ale realita, na ktorú nie každý berie ohľad a to najmä v prírode. Reč je o divej zveri, ktorá sa práve počas prvých teplejších mesiacov začína rozmnožovať a privádzať na svet nové mláďatá. Tie sa častokrát vyskytujú aj ,,sami” v prírode a na prvý pohľad sa zdá, že sú opustené a potrebujú pomoc. Pozor, nie je tomu tak a poľovníci varujú. Vyhnite sa konaniu, ktoré môže ohroziť nielen zver, ale aj vašu peňaženku.

 

Už tradične sa v rozmedzí mesiacov apríl až jún príroda hemží čerstvo narodenými mláďatami zajaca, srnky či diviaka. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide opustenú zver, ktorá je bezradná a potrebuje pomoc. Pozor, nie je tomu tak! ,,Verejnosť má tendenciu zachraňovať v prírode všetko, čo je opustené, osamotené. Len málokedy sa stane, že po nájdení takejto zveri volajú poľovníkov, radšej zoberú ,,zachranu” do vlastných rúk a čo je najsmutnejšie, toto ich konanie končí na 99 % smrťou ,,za chráneného” jedinca. Uhynie totiž zo šoku,” vysvetlila pre Zoznam.sk Martina Hustinová zo Slovenskej poľovníckej komory.

Divá zver krátko po narodení nemá svoj pach a preto ich mama môže nechať samé, pokiaľ si ona zaobstará potravu. Predátori vtedy nie sú schopní mláďa ľahko vypátrať a zabiť. Poľovníci sa preto snažia medzi verejnosťou robiť osvetu, aby sa k podobným ,,záchranám” neuchyľovala a vyvesujú po lese letáčiky s inštrukciami, ako sa správne správať k mláďatám divej zveri.

Pokiaľ mláďa odoberiete z hniezda, môže dostať šok. Zdroj: Zoznam.sk

Netreba sa hrať na záchranárov

Hrdinstvo je ušľachtilé, ale nie v tomto prípade. ,,Keď sa takéto mláďa podarí poľovníkom zachrániť, stojí ich to veľa námahy, nočného vstávania, kŕmenia z fľašky a podobne. To zviera sa už ale nezačlení medzi voľne žijúcu zver normálne. Pokiaľ ide o srnca, ten býva často veľmi agresívny,” upozorňuje Hustinová.

Pokiaľ by ste aj vy natrafili počas prechádzky s rodinou či priateľmi na ,,opustené” zviera, z miesta nálezu okamžite vycúvajte. Jeho mama je na blízku a ľudia zanechávajú pachové stopy, ktoré by ju mohli zmiasť. Netreba zabúdať ani na fakt, že odchyt voľne žijúcej zveri je zakázaný. ,,Podľa zákona je definovaný odchyt ako LOV, teda je potrebné mať na takýto úkon povolenie užívateľa poľovného revíru a ten dostane len držiteľ poľovného lístka, inak sa jedná o pytliactvo podľa trestného zákona,” doplnila Hustinová.

Samica necháva mláďatá bez dozoru, pretože ešte nemajú vlastný pach a predátor ich nevystopuje. Zdroj: TASR / AP

Keď najlepší priateľ človeka pácha škody

Ďalším problémom, s ktorým sa poľovníci bohužiaľ bežne stretávajú počas výkonu svojej práce, je usmrtenie alebo doráňanie divej zveri domácim miláčikom. Majitelia častokrát nechávajú svojich psov počas prechádzky na voľno a vôdzku v prírode používajú minimálne. Takéto venčenie sa však môže skončiť až smrťou. ,,Ročne je takýchto prípadov rozhodne viac ako tisíc, kedy zver hynie v hrozných mukách. Niekedy je  ťažko rozoznateľné, hlavne v horách, či zver strhol pes, vlk, alebo iný predátor,” uviedla Hustinová.

Poľovníci sa častokrát stretávajú s prípadmi usmrtenej divej zveri, za ktorými stojí domáci miláčik. Zdroj: TASR / František Iván

Zabolí to aj peňaženku

Na nezodpovedných psíčkarov myslí aj zákon. Ten hovorí o sankciách, ktoré môžete dostať aj za voľný pohyb psa v revíri a to vo výške 60 eur. Pokuta sa ale dokáže poriadne navýšiť. ,,Keby v aktuálnom období bola strhnutá zver, teda v čase ochrany a ešte by navyše bola gravidná, hodnota srny je 600 € + 70 % hodnoty v čase ochrany + 100% pri gravidite = 1 620 €, čo už je vlastne trestný čin. Pri jelenici je táto hodnota 1000 €, zajac 200 €, líška 100 € a podobne,” opísala systém ukladania sankcií za usmrtenie zveri psom Martina Hustinová zo Slovenskej poľovníckej komory.

Galéria
Poľovníci apelujú na verejnosť prostredníctvom letákov. Zdroj: Zoznam.sk
Mláďatá nie sú opustené. Zdroj: TASR / Lukáš Grinaj
Matka sa nachádza v blízkosti mláďat. Zdroj: TASR / AP
Zveri na poliach je stále viac, vlani spôsobila škody za 26 miliónov eur. Zdroj: TASR
Usmrtenie divej zveri psom sa trestá. Zdroj: TASR / AP
Aj v prírode by mal byť pes na vôdzke. Zdroj: pixabay.com
navigate_before
navigate_next

Mohlo by vás zaujímať: