Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

ODŠKODNE za nesprávne vyoperované oko môže byť pre nemocnicu likvidačné. Pôjde o astronomickú sumu

Pacient, ktorému vyoperovali nesprávne oko, môže žiadať finančnú náhradu. Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo

BRATISLAVA – Pacient, ktorému vyoperovali nesprávne oko, môže nemocnicu žiadať o finančnú náhradu za bolesť či sťaženie spoločenského uplatnenia. Suma sa môže pohybovať v desiatkach tisíc eur. Uviedol docent trestného práva na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity, advokát a súdny lekár Peter Kováč.

 

Poškodený môže podľa neho žiadať tiež náhradu za zásah do práva na ochranu osobnosti, ktorej zložkou je aj zdravie. “Tu sa náhrada môže pohybovať takisto v desiatkach tisíc eur, prípadne aj viac,” skonštatoval. Je podľa neho možné uplatniť náhradu straty na zárobku počas práceneschopnosti, náhradu stratu na dôchodku, náhradu nákladov spojených s liečením alebo náklady, ktoré by poškodenému inak nevznikli.     Kováč v tomto prípade ako prvú možnosť odporúča pokus o mimosúdnu dohodou medzi poškodeným a zdravotníckym zariadením. “Takáto dohoda by mohla byť rýchlym a efektívnym riešením situácie pre obe strany,” ozrejmil. Poukázal, že štátne zdravotnícke zariadenia nemajú tendenciu takéto dohody uzatvárať.

https://bratislava.zoznam.sk/sokujuce-zistenia-pacientovi-v-bratislavskej-nemocnici-vyoperovali-nespravne-oko/

Bude preto zrejme podľa neho nevyhnutné včas uplatniť nárok poškodeného súdnou cestou. “Vzhľadom na aktuálne verejne známe okolnosti prípadu sa dá len ťažko predpokladať iné rozhodnutie súdu ako v neprospech poskytovateľa,” zdôraznil s tým, že proces v prípade súdneho sporu môže trvať roky. Advokát pripomenul, že v prípade nesprávne poskytnutej zdravotnej starostlivosti nenesie zodpovednosť štát, ale poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Úlohou štátu je podľa neho zabezpečiť, aby sa poškodený mohol domôcť spravodlivého odškodnenia. Incident, v dôsledku ktorého prišiel pacient o obe oči, sa odohral v bratislavskej nemocnici Ružinov. Lekárka, ktorá operáciu viedla, už s pacientmi nepracuje. K prípadu dostal podnet aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Okolnosti incidentu preverí tiež bratislavská polícia.