Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

Počasie sa úplne zbláznilo. Na Slovensku padali rekordné teploty, výrazne ochladí až na Katarínu

Počasie na Slovensku bude ovplyvňovať inverzia. Zdroj: zoznam.sk

BRATISLAVA – Meteorológovia v sobotu zaznamenali rekordné maximálne denné teploty. Namerali ich v staniciach Lučenec-Boľkovce (takmer 17 stupňov Celzia), Dudince (15 stupňov Celzia), Spišské Vlachy (takmer 15 stupňov Celzia) a Banská Bystrica (14 stupňov Celzia). Slovenský hydrometeorologický ústav o tom informoval na sociálnej sieti.

 

“V lokalitách so slnečným počasím a slabším vetrom sme dnes zaznamenali veľmi vysoké hodnoty teploty vzduchu vzhľadom na ročnú dobu. Teplota vystúpila najvyššie v Banskobystrickom kraji a na dolnom Spiši, kde bolo lokálne až okolo 15 stupňov Celzia,” zhodnotili odborníci. Naopak, najchladnejšie počasie bolo v Above a na Turniansku, kde pri hmle a nízkej oblačnosti teplota vystúpila približne len na päť stupňov Celzia. “Nízka oblačnosť pretrvávala aj na krajnom západe a severozápade, na západe a severe bolo miestami aj veterno,” priblížil Slovenský hydrometeorologický ústav. Vietor a nízka oblačnosť boli podľa ústavu hlavnou príčinou netypického rozloženia teploty vzduchu. Ale teplo a pekne bude aj v nedeľu.

“Na severe síce bude viac oblačnosti, ale aj tu bude pomerne teplo. Maximálne teploty do +10 °C sú stále vysoko nadpriemerné. Víkendové teploty na našom území budú až o 5 °C nad hranicou dlhodobého teplotného normálu. Predovšetkým na severe a východe nášho územia sa očakáva oblačné až zamračené počasie, pričom na západe a juhu sa oblačnosť počas dňa aj zmenší a vďaka tomu vystrelia teploty poriadne vysoko až nad hranicu +10 °C. V najteplejších regiónoch Slovenska sa môžu teploty dostať aj k +15 °C,” informuje imeteo.sk