Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina

POZOR na bežné potraviny! Mohli ste si ich zakúpiť v známom obchodnom reťazci

Pozor na tento výrobok. ZDROJ: FB / Polícia SR, ŠVPS SR

BRATISLAVA – Aj vy milujete špenát a dávate si ho skutočne do všetkého? Tak pozor! Odborníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy upozorňujú na produkt z obchodu Kaufland. Údajne je nevyhovujúci.

 

Kaufland je jeden z najznámejších obchodných reťazcov. Denne tam nakupuje množstvo ľudí a kupujú si najrôznejšie produkty. Skontrolujte si preto svoju kuchyňu aj vy, pokiaľ taktiež zavítate do tohto obchodu. Tento produkt môžete mať doma totiž aj vy.

Odborníci zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy totiž informujú o zistení nevyhovujúceho produktu. Konkrétne ide o “výrobok „Špenát“, označenie dávky: 38/03, EAN: 8012566011996, krajina pôvodu: Taliansko, výrobca: L’Insalata Dell ’Orto SRL, Via Giare 144/A, Mira (VE) 30034, Taliansko.”

Pozor na tento výrobok.
Pozor na tento výrobok. ZDROJ: ŠVPS SR

Ako ďalej uvádzajú, po analýze vzorky “bol metódou iónovej chromatografie zistený nadlimit v ukazovateli NO3- výsledok: 4513,4 mg/kg (limit max. 3500 mg/kg).” Produkt bol však distribuovaný len na Slovensku.

Odborníci zo štátnej veterinárnej a potavinovej správy pre zoznam.sk poznamenali, že “zvýšený obsah dusičnanov môže u malých detí vyvolať methemoglobinémiu – ochorenie, ktoré má neurologické a kardiologické príznaky. U detí je toto ochorenie spôsobené tým, že majú nízku aktivitu enzýmu, ktorý rozkladá methemoglobín. Normy pre množstvo dusičnanov sú stanovené pre špenát, pretože túto zeleninu môžu niektoré deti konzumovať vo väčšom množstve.”

Hovorca Kauflandu pre zoznam.sk potvrdíl, že v prípade, ak ste si už produkt zakúpili, “zákazníci môžu tento produkt vrátiť do dátumu minimálnej trvanlivosti na ktorejkoľvek našej predajni s tým, že majú záruku vrátenie peňazí.”