Regióny Bratislava Top

PODVOD S LÁSKOU Všetko to začalo nevinnou správou od krásnej Amandy

Zdroj: tip čitateľa / zoznam.sk

BRATISLAVA – Písmenka v správe a pofiderný profil s fotografiou vyšportovanej blondíny, pomenovaný, ako 36-ročná zdravotná sestra americkej armády Amanda. Takto odštartovalo citové vydieranie, pýtanie peňazí či ponuka na sobáš pre 40-ročného Bratislavčana Štefana. Prinášame vám príbeh, či skôr facebookový podvod, ktorým môžu kedykoľvek zaútočiť aj na vaše zranené srdce.

 

Nájsť lásku cez internet, je v dnešnej dobe malý zázrak. “Spoznať” druhého človeka len na základe pár fotografií či odtajnenia časti súkromia, vás môže vyjsť draho. Svoje by o tom vedel povedať aj 40-ročný Štefan z Bratislavy, ktorého si na sociálnej sieti vyhliadla “36-ročná žena, ktorá je členkou americkej armády”. Štefanovi sa predstavila ako Amanda Mc Millan. Tvrdila, že je na mierovej misii v Sýrii, odkiaľ si hľadá lásku svojho života. ,,Tento Facebook som si otvorila pred pár dňami v mojom zúfalom hľadaní dobrého manžela, s božským prepojením a osudom som našla váš profil a zaujímala sa o vás,” písala Amanda ťažkopádnou slovenčinou.

 

Amandin profil je na sociálnej sieti stále aktívny. Zdroj: tip čitateľa / zoznam.sk

Štefan už v začiatku komunikácie šípil, že za “náhodným” oslovením sa bude skrývať niečo iné. Komunikáciu s členkou mierových zborov OSN však naďalej udržiaval a snažil sa získať čo najviac informácií. ,,Jasné, volám sa Štefan a mám 40 rokov. Pracujem ako lovec hlodavcov. Ako vám pomôžem,” spytoval sa. “Zdvorilá” Amanda neprezradila hneď v začiatku komunikácie svoj zámer. Zdĺhavými správami sa Bratislavčanovi snažila dostať pod kožu a získať si jeho priazeň a dôveru. ,,Dnes na náš tábor zaútočil tu v Sýrii Taliban, niektorých mojich kolegov zastrelili. Ako zdravotná sestra som sa im snažila zachrániť život, ale nepodarilo sa mi to,” obhajovala Amanda svoju neskorú reakciu na Štefanovu správu.

U Štefana však tieto slová nepadli na úrodnú pôdu a s dávkou sarkazmu jej ďalej reagoval. ,,My skôr máme problém, že ani utečenci z tej Sýrie tu nechcú ostať aj keď by sme hrozne chceli. Naša krajina je veľmi bohatá a aj keď sa správame ku všetkým dobre, tak utekajú všetci preč. Najčastejšie teda z obchodu bez platenia,” odpísal Štefan. Ani nie po dni písania Amanda “pritvrdila” a začala “hrať” na Štefanove city. Rozpovedala mu srdcervúci príbeh o tom, ako jej zomreli obaja rodičia, ktorí podľahli koronavírusu.

Americká vojačka poslala Štefanovi aj fotografie zosnulých rodičov. Zdroj: tip čitateľa / zoznam.sk

“Láska až za hrob”

Je zrejmé, že jazykovú bariéru riešila Amanda cez internetový prekladač. Ani to ju však neodradilo od vyjadrenia jej citov. ,,Úprimne ti chcem povedať, že odkedy som videla tvoju fotku na Facebooku, moje srdce z teba nikdy nevychádzalo a môže to byť šialené povedať ti to, ale úprimne si myslím, že milujem ťa a chcel by som ťa mať za manžela, pretože som potreboval, aby si bol okolo mňa, keď sa vrátim do svojej krajiny. Dajte mi vedieť, či budete pripravení stráviť so mnou zvyšok života a ak si myslíte, že to pre nás nebude fungovať, čo nebude žiadny problém, môžeme byť len veľmi blízky priatelia, dobre,” tak znelo Amandine vyznanie lásky.

 

Amanda vyznala Štefanovi svoje city po pár správach. Zdroj: FB / tip čitateľa

Jasné pokyny

Štefan na oko so sobášom súhlasil a snažil sa zistiť, čo je potrebné k tomu, aby si mohol “vziať” tak zaneprázdnenú ženu akou je Amanda. A v tom to prišlo. ,,Zlatá letenka stojí 1500 dolárov. Zlato, musíš napísať list vojenskej letke OSN a povieš im, že si môj snúbenec a chceš, aby som vycestovala do tvojej krajiny. Povieš im, že mi chceš kúpiť letenku na cestu do vašej krajiny,” úkolovala vojačka Štefana. Bratislavčan sa náruživej žene snažil vysvetliť, že je to veľa peňazí, ale že si “vybaví” úver, aby jej zabezpečil cestu na Slovensko. Od tej chvíle Amandu nič iné nezaujímalo len to, kedy jej “snúbenec” pošle peniaze. Štefan už toto mal dosť a aféru cez internet sa rozhodol rýchlo ukončiť. ,,Ja neviem, čo si v tej USA myslíte o Slovákoch, ale my nie sme na hlavu. Cudzincom sa nebránime, ale iba na jednu noc. My ľúbime iba svoje ženy od Tatier. Ahoj,” ukončil konverzáciu a zrušil sobáš.

 

Letenka mala stáť 1500 dolárov. Zdroj: TASR / AP

Je to bežné

Podľa bezpečnostného analytika Ondreja Macka ide v poslednom polroku o bežnú praktiku, ktorou sa podvodníci snažia obalamutiť dôverčivých ľudí. Môže za to aj koronavírus, ktorý život presunul na dlhé mesiace do virtuálneho sveta. ,,Väčšinou sú to očividné veci, ale ľudia si to nechcú pripustiť. Očakávajú, že šťastie chodí po internete, ale to nie je pravda. Nemôže sa objaviť taká lákavá ponuka len tak na internete z ničoho nič. Netreba veriť podobným ponukám,” povedal pre Zoznam.sk analytik Macko.

Mohlo by vás zaujímať: