Regióny Bratislava Top

Poslankyňa po škandále s dotáciami: TICHÝ odchod zo Sulíkovej SaS!

Predseda SaS Richard Sulík. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Bratislavská mestská poslankyňa Soňa Svoreňová, ktorá s ďalšími tromi komunálnymi poslancami čelí kritike v súvislosti s pandemickou pomocou od štátu, opustila rady liberálnej SaS. To, že bola členkov strany, tuší len málo ľudí.

 

Svoreňovej koniec nám potvrdila samotná strana. „Pani Soňa Svoreňová vstúpila do SaS 10. decembra 2020. Aktuálne sa však svojho členstva už vzdala a vystúpila z SaS,“ reagoval pre Zoznam.sk hovorca SaS Ondrej Šprlák. V strane tak pôsobila iba necelý polrok.

Odchod z radov liberálov je len ďalším v poradí, ktoré prišli potom, ako mimovládka Transparency International Slovensko začiatkom týždňa upozornila na pochybné prideľovanie pandemických dotácií štvorici komunálnych poslancov pôsobiacich v rámci Bratislavy – Soni Svoreňovej, Rastislavovi Tešovičovi, Tomášovi Korčekovi a Radoslavovi Olekšákovi.

Svoreňová po prevalení kauzy pre Zoznam.sk tvrdila, že informácie, ktoré zverejnila Transparency Internatiional Slovensko, nie sú presné. „V oblasti turizmu pôsobím viac ako 15 rokov a podobne, ako ďalšie tisíce mojich kolegov, aj ja som prakticky zo dňa na deň ostala bez práce s povinnosťou vrátiť peniaze aj za plánované zákazky,“ uviedla. Jej dotácie vraj neboli nijak nadštandardné vzhľadom na pokles obratu a boli čerpané na riadne nájomné vzťahy.

Napriek tomu krátko na to skončila v poslaneckom klube Nezávislých poslancov. To bol však iba začiatok. Nasledoval totiž odchod z funkcií, ktoré zastávala v rámci mesta. Svoreňová bola ešte do štvrtka na magistráte predsedníčkou komisie pre cestovný ruch a medzinárodnú spoluprácu. Mestskou poslankyňou ostáva aj naďalej.

 

Soňa Svoreňová. Zdroj: FB / Sona Svorenova

Veľká kauza

Celá kauza prepukla potom, ako Transparency International Slovensko zverejnila informácie, že Rastislav Tešovič od ministerstva hospodárstva získal spolu šesť rôznych dotácií vo výške viac ako 92-tisíc eur. Riadiť má pritom len dve občianske združenia a dve firmy, ktoré mali v posledných výkazoch nulové tržby.

Keď schému dotácií pre Tešoviča rozpletali, vynorili sa ďalšie tri mená lokálnych poslancov – Tomáš Korček, Soňa Svoreňová a Radoslav Olekšák. Má ísť o rôzne obchody s nájomným, ktoré spája to, že boli uzavreté tesne pred pandémiou, väčšinou nakoniec ani žiadnu činnosť nerealizovali, no od štátu si vypýtali veľmi slušné dotácie.

Mestskí poslanci Tešovič a Korček, rovnako ako Svoreňová, skončili vo svojich poslaneckých kluboch a funkciách, ktoré zastávali v rámci mesta. Olekšák je miestnym poslancom v Lamači. V niektorých prípadoch sa rozhodli tiež vrátiť peniaze od štátu.

Ministerstvo hospodárstva, ktoré dotácie rozdeľuje, už avizovalo podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa. Šéf rezortu a predseda SaS Richard Sulík zároveň vyhlásil, že by „ruky odťal týmto podvodníkom.“ Prípad označil za nehoráznosť.

 

Zdroj: FB / Transparency International Slovensko