Regióny Bratislava Top

Povianočný ARMAGEDON sa rúti! To, čo hrozí v lekárňach a v ambulanciách, vás zaskočí

pacientka, lekarka, choroba
Pacientka počas vyšetrenia v ambulancii všeobecnej lekárky. ZDROJ: TASR - Dano Veselský

BRATISLAVA – To, čoho sa mnohí z nás obávali najviac, sa stalo realitou. Z počiatočnej chrípkovej sezóny na školách sa v uplynulých dňoch stala chrípková epidémia. A má byť ešte horšie!

 

Situácia sa každým dňom zhoršuje. Chorých na chrípku je už toľko, že aj štáty hygienici hovoria o celoslovenskej epidémii. Počas vianočných sviatkov sa situácia mierne ukľudnila. Hlavnou príčinou bolo predovšetkým to, že deti nenavštevovali školské zriadenia a ľudia nechodili do práce.

„Chorobnosť na chrípku a aj iné respiračné ochorenia by mala počas vianočných prázdnin klesnúť, nakoľko sa vtedy deti nezdržiavajú v školských kolektívoch a do práce chodí z dôvodu dovoleniek menej ľudí,“ potvrdil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Druhá vlna príde po sviatkoch

Ďalej však dodal, že druhá a silnejšia vlna chrípkovej epidémie nás ešte len čaká. „Očakávame, že po vianočných prázdninách bude chorobnosť opäť stúpať a po čase dôjde k druhému vrcholu počas chrípkovej sezóny,“ varuje Mikas.

Kým predchádzajúce dve zimné sezóny poznačené pandémiou koronavírusu a povinným nosením respirátorov spôsobili výrazný pokles počtu chorých na chrípku a ďalšie respiračné ochorenia, aktuálne sú na chrípku choré tisícky ľudí.

“Naplnili sa naše predikcie o silnejšej aktivite chrípky vzhľadom na jej nízky výskyt v uplynulých dvoch sezónach. Ľudia sú na respiračné ochorenia viac náchylnejší,” tvrdí hlavný hygienik.ˇ

Čo je však horšie, v lekárňach stále chýbajú základné lieky na horúčku a bolesť. Len prednedávnom sme vás informovali, ktoré liečivá chýbajú v slovenských lekárňach. Prečítať si o nich môžete nižšie:

Ľudia v koncoch! Zúri chrípková EPIDÉMIA a chýbajú TIETO základné lieky: Ako si poradiť?

Situácia sa však nezlepšila. Ak ste vy alebo vaše dieťa ochoreli na chrípku, rátajte s tým, že Panadol  v lekárňach nekúpite. Podobne je na tom Nurofen detské čapíky či Paralen sirup pre deti. Taktiež však chýba aj Hylak forte či Solmucol na vykašliavanie.