Regióny Bratislava Top

POZOR na NEBEZPEČNÉ kozmetické výrobky! Máte ich doma aj vy?

Ilustračné foto. ZDROJ: fb Polícia SR

BRATISLAVA – Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňujú na viacero produktov, ktoré sa mohli vyskytnúť aj na Slovensku. Skontrolujte si preto, či sa náhodou nenachádzajú aj u vás doma.

 

Na slovenskom trhu sa mohli vyskytnúť bežné kozmetické produkty, ktoré odborníci z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky označili na svojom webe za nebezpečné výrobky. Tieto produkty “nahlásili do systému RAPEX (Rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Nemecku, v Španielsku, vo Švédsku, vo Francúzsku a na Slovensku,” informovali na webe.

Ide o produkt Clinic Clear, Whitening Body Lotion značky dodo cosmetics, ktorý sa používa na zosvetlenie pokožky. Odborníci varujú, že “výrobok obsahuje zakázané látky – Clobetasol propionate (0,014 hmot. %) a látku Hydroquinone (0,42 hmot. %), čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. Hydrochinón môže spôsobiť podráždenie pokožky a dermatitídu. Clobetasol patrí do skupiny kortikosteroidov, ktorý je viazaný len na lekársky predpis. Môže spôsobiť podráždenie pokožky a endokrinné problémy.”

Pozor na nebezpečné výrobky.
Pozor na nebezpečné výrobky. Zdroj: uvzsr.sk

Ďalším krémom na zosvetlenie pokožky, ktorý by ste mali radšej vyhodiť je tiež Coco Care Lightening Cream od značky Coco Care, ktorý obsahuje “zakázanú látku – hydroquinone (2 %), čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. Hydochinón je látka určená len na profesionálne použitie a môže sa používať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie,” poznamenali odborníci.

Pozor na nebezpečné výrobky.
Pozor na nebezpečné výrobky. Zdroj: uvzsr.sk

Pozor si však dajte aj na peeling na profesionálne použite. Konkrétne ide o MCCM T50T35 Peeling, ktorý sa vyrába v Španielsku. Súčasťou jeho zloženie je totiž aj kyselina tiolykolová, “čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. Výrobok neobsahuje príslušný návod na použitie a upozornenia. Kyselina tioglykolová je povolená ako oplachovacia látka na použitie na vlasy, je kožný senzibilizátor a pri aplikácii priamo na pokožku môže spôsobiť poranenia,” informovali o tom zamestnanci Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Ak ho teda máte doma, tak tento peeling radšej nepoužívajte.

Pozor na nebezpečné výrobky.
Pozor na nebezpečné výrobky. Zdroj: uvzsr.sk

Skontrolujte si však aj, či sa u vás doma nenachádza krém ARKO Classic Natural Krém, Ekstra, ktorý vám taktiež môže spôsobiť nepríjemnosti. Tento výrobok totiž obsahuje zakázanú zložku hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde (INCI). Použitie tejto látky je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. Ide totiž o kožný senzibilizátor, ktorý vám môže vyvolať nepríjemnú alergickú reakciu či dokonca aj kontaktnú detmatitídu.

Pozor na nebezpečné výrobky.
Pozor na nebezpečné výrobky. Zdroj: uvzsr.sk

Vyhnite sa aj produktu Advanced teeth whitening set od značky Glamador, ktorý slúži na profesionálne bielenie zubov. Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky totiž upozorňujú, že tento kozmetický výrobok “obsahuje nepovolenú koncentráciu peroxidu vodíka 6,8 %, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch. Vysoká koncentrácia peroxidu vodíka spôsobuje podráždenie pokožky a je škodlivá pri použití.”

Pozor na nebezpečné výrobky.
Pozor na nebezpečné výrobky. Zdroj: uvzsr.sk

Poprezerajte si všetky kozmetické produkty, ktoré máte doma a ak sa medzi nimi nachádza aj niektorí z týchto produktov, okamžite ho vyhoďte a nepoužívajte ho. Môže vám vážne poškodiť vašu pokožku.