Dobre vedieť Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Slováci, TOTO musíte vedieť! Deti končia s POPÁLENINAMI: Internetom sa šíri nebezpečná výzva

podvodné správy
Ilustračné foto. ZDROJ: Pexels

SLOVENSKO – Na obľúbenej sociálnej sieti pre mladých s názvom TikTok sa šíri nová nebezpečná výzva. V nej si tínedžeri striekajú aerosólový  dezodorant priamo na pokožku, čo má za následok extrémne bolestivé popáleniny. Rany sú spôsobené veľmi nízkymi teplotami a sú známejšie ako omrzliny. 

Je to tu zasa. Ďalší nebezpečný trend, ktorý je zameraný predovšetkým na maloleté deti, sa veľkou rýchlosťou šíri internetom. V rámci výzvy, ktorá sa stala virálnou, si tínedžeri striekajú z blízka priamo na pokožku aerosólový dezodorant, ktorý im spôsobí tzv. studené popáleniny.

Ako uvádza britský denník Daily Mail, rany sú spôsobené veľmi nízkymi teplotami a sú známejšie ako omrzliny. “Ukázalo sa, že 15-sekundová dávka aerosólového dezodorantu držaná len dva palce od seba znižuje teplotu pokožky o viac ako 60 °C – dosť na to, aby spôsobila extrémne popáleniny,” píše denník. Kaskadérsky kúsok zanecháva na koži červenú kruhovú stopu, ktorú potom deti zdieľajú na TikToku.

Nebezpečná výzva dostala už  viacerých tínedžerov aj do nemocnice. “Takmer 70 ľudí – vrátane niekoľkých detí vo veku desať rokov – sa ocitli v nemocnici Royal Victoria Infirmary s takýmito zraneniami. Niektorí potrebovali plastickú operáciu na rekonštrukciu poškodenej kože,” varuje britský portál.

Aj pre takéto výzvy upozorňuje polícia rodičov na možné riziká. Tu je pár rád, ako ochrániť svoje dieťa pred nástrahami:

  • Uistite sa, že vaše deti vedia, že nemajú prijímať priateľstvá od neznámych ľudí na sociálnych médiách, prispôsobte prístup na internet veku a povahe dieťaťa
  • Naučte svoje deti, ako si chrániť svoje heslá a zabezpečiť svoje účty na sociálnych médiách pred možnými útočníkmi
  • Používajte softvérové filtre a nástroje na kontrolu a obmedzenie prístupu k určitým obsahom na internete
  • Používajte bezpečnostné aplikácie na vašich zariadeniach, ktoré môžu chrániť vaše deti pred škodlivým obsahom.
  • Udržujte otvorenú komunikáciu so svojimi deťmi a uistite sa, že si uvedomujú riziká a dôležitosť bezpečnosti na internete
  • Vysvetlite dieťaťu, že vo svete internetu platia rovnaké pravidlá ako v normálnom svete, komunikujte s ním o klamlivých informáciách na nete ako sú hoaxy a výzvy