Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Slovensko má prvý mrakodrap! Je vyšší ako Bratislavský hrad alebo Slavín

V Bratislave budeme mať prvý slovenský mrakodrap s výškou 168 metrov. ZDROJ: euroveacity.sk

BRATISLAVA – Prvý slovenský mrakodrap Eurovea Tower, ktorý je vo výstavbe neďaleko Mosta Apollo v Bratislave prekonal v uplynulých dňoch, po dokončení 38. nadzemného podlažia, výšku 125 metrov. Stal sa tak najvyššou budovou na Slovensku.

 

Ako informuje euroveacity.sk po dokončení stavby bude mať 47 nadzemných podlaží a dosiahne 168 metrov. Najvyšší bod by mal dovŕšiť do konca tohto roka. Za mrakodrap sa podľa medzinárodne uznávaných kritérií považuje budova s výškou aspoň 150 metrov. Výstavba výškovej budovy je súčasťou projektu Eurovea II, v rámci ktorého investor rozšíri nákupné centrum na Pribinovej a postaví tiež rezidencie, administratívne budovy i podzemné garáže. Predĺži tiež nábrežnú promenádu pri Dunaji, vybuduje bulvár i ďalšie verejné priestory.

Výstavba sa začala koncom roka 2019. Začiatkom nasledujúceho roka postupovala vŕtaním pilót, na jar 2020 pribudol prvý žeriav a v septembri 2020 sa tri dni nepretržite betónovala základová doska mrakodrapu. Následne začala veža rásť do výšky – po dokončení podnože s 15-metrovými nosnými stĺpmi v tvare V pribúdajú štandardné bytové podlažia tempom v priemere každých 11 dní. „Eurovea Tower je už jasne viditeľná v panoráme Bratislavy. V jej okolí sú sústredené veže s približne rovnakou výškou okolo 100 až 115 metrov a tvoria tak monotónnu „stenu 115“. Už v najbližších mesiacoch uvidíme, že 168-metrový mrakodrap pomôže túto stenu rozbiť a kompozične rozohrať pohľady na moderné centrum mesta,“ povedal Pavel Pelikán, výkonný riaditeľ developera J&T Real Estate.

 

V Bratislave budeme mať prvý slovenský mrakodrap s výškou 168 metrov. ZDROJ: euroveacity.sk

Ako sme už spomínali prvý slovenský mrakodrap bude mať výšku 168 metrov a na 45 poschodiach prinesie 389 rezidencií. Ale celá stavba od päty pilóty po maják bude mať až 215,5 metra. Tu sú aj ďalšie zaujímavosti.

  • Doteraz najvyššie obytné budovy na Slovensku, susedné Panorama Towers, majú 33 poschodí a výšku 112,2 metra. V Eurovea Tower budú bývať ešte vyššie obyvatelia vrchných 14-tich poschodí, na ktorých bude až 100 bytov, vrátane 45 luxusných veľkometrážnych rezidencií.
  • Ak sa postaví dospelý človek na terasu najvyššieho podlažia, bude sa pozerať z nadmorskej výšky takmer 293 metrov. Je to o 33 metrov vyššie ako je nadmorská výška veží Bratislavského hradu a o jeden meter vyššie ako cíp hviezdy na soche vojaka na monumente Slavín.
  • V Eurovea Tower bude 8 výťahov – jeden nákladný a sedem osobných. Budú mať rôznu veľkosť a nosnosť – od 13 do 22 osôb, a rýchlosť až do 6 metrov za sekundu, čo bude najrýchlejší výťah inštalovaný na Slovensku.
  • Ak by sa všetky podlažia postavili na rovinu vedľa seba, zabrali by plochu viac ako ôsmich futbalových ihrísk alebo 441 priemerných rodinných domov alebo 35 296 plážových uterákov. Ak by architekti nakreslili pôdorysy všetkých nadzemných a podzemných podlaží v reálnej veľkosti, potrebovali by na to 848 869 listov papiera formátu A4.
  • Spolu bude v bytoch mrakodrapu 4 364 okien a zasklená plocha pokryje 29-tisíc štvorcových metrov, čo zodpovedá 19 333 rozloženým plážovým uterákom. Ak by sa všetky dvere z budovy položili ako domino za sebou, siahali by do vzdialenosti 5 051 metrov, teda od Eurovea Tower takmer až na Letisko M. R. Štefánika.
  • Dĺžka všetkých potrubí v budove – od vody, cez kanalizáciu až po kúrenie – dosiahne takmer 193 kilometrov, čo zodpovedá cestnej vzdialenosti z Bratislavy do Handlovej alebo vzdušnej vzdialenosti do Ružomberka. Dĺžka všetkých káblov v budove dosiahne takmer 498 kilometrov, čo je cestná vzdialenosť z hlavného mesta do Sniny. Objem betónu, ktorý tvorí kostru budovy, by naplnil 14,5 olympijského bazéna a hmotnosťou sa rovná približne jednému miliónu ľudí.