Regióny Bratislava Sereď Top

SMUTNÁ SPRÁVA Dnes nás opustila posledná LEGENDA významnej GENERÁCIE! Dožila sa úctyhodných 100 rokov 

sviečka, umrtie
Ilustračná foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Smutná správa zasiahla Slovensko, pretože ho opustil hrdina, ktorý si zažil hrôzy koncentračného tábora na vlastnej koži. Shmuel Givoni je pôvodom zo Slovenska, ale po 2. svetovej vojne ho kruté spomienky donútili začal život na inom mieste. Jeho životný príbeh zachytáva aj Múzeum holokaustu v Seredi. 

Smutná správa zasiahla Slovensko v piatok 09. júna 2023. Na večný odpočinok sa pobral Shmuel Givoni vo veku nedožitých 100 rokov. Shmuel Givoni sa narodil v Bratislave v roku 1923 ako Tibor Salamon.

Jeho dospievanie nebolo práve najľahšie. Ako uvádza Paměť národa po vzniku Slovenského štátu musel prestať navštevovať kurzy plávania a aj školu. Otec chcel mať z neho inštalatéra, a tak ho zapísal na učňovku. Po otcovej smrti arizovali rodine obchod a prišli aj o bývanie.

Počas 2. svetovej vojny patril k prvým väzňom tábora, ktorých úlohou bolo dobudovať baraky a pripraviť prostredie na príchod ďalších väzňov. Keď vypuklo Slovenské národné povstanie, pôsobil v podzemnom hnutí. Bol ale zajatý a znovu ho deportovali do tábora v Seredi. Naložili ho do transportu ako posledného väzňa dňa 31. mája 1945. Transport smeroval do Terezína, ale Shmuelovi sa podarilo utiecť. Vtedy sa pripojil do oslobodzovacích bojov o svoju rodnú Bratislavu.

Pod vplyvom veľmi nepríjemných skúsenosti si po vojne v roku 1947 hľadal nový domov a našiel ho v Izraeli, kde začal nový život. Múzeum holokaustu v Seredi zachytáva aj jeho životný príbeh, ktorý je súčasťou stálej expozície.

Smrť Shmuela Givoniho znamená, že na večný odpočinok sa pobral posledný dospelý väzeň, ktorý si zažil hrôzy koncentračných táborov.

Múzeum holokaustu v Seredi komentovalo jeho odchod nasledovne: “Šmuel Givoni bol hrdina, ktorý myslel najprv na svojich kamarátov a až potom na seba. Takým ostal do konca života. Česť jeho pamiatke.”