Regióny Bratislava Top

SMUTNÁ SPRÁVA Vo veku 100 rokov zomrela LEGENDA! Jeho HRDINSTVO si budú pamätať celé generácie Slovákov

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

PEZINOK – Na svoj posledný odpočinok sa vo veku 100 rokov pobral priamy účastník bojov a hrdina Slovenského národného povstania (SNP) Ján Beník. Primátor ho označil aj za legendu mesta Pezinok.

Ján Beník prežil detstvo v obci Koniarovce. Patril k mnohým vojakom, ktorí zažili hrôzy boja. Od 29. augusta 1944 do 28. októbra 1944 bol totiž príslušníkom 1. československej armády na Slovensku. Dostal sa dokonca aj do bojového nasadenia spolu s jednotkami trnavskej posádky. Trnavská posádka bola počas bojov SNP na strane povstalcov. „Boli chvíle, keď som sa bál. Preto si treba vážiť mier a jeden druhého. Život je krátky a treba žiť čo najlepšie, najčestnejšie. Nie, aby sme ho prežili v strachu vo vojne alebo z vojny,“ povedal veterán povstania, ako uvádza Mesto Pezinok.

Jánovi Beníkovi bol minulý rok pri udelený Pamätný kríž vojnového veterána pri príležitosti jeho 100. narodenín. Podľa primátora Romana Mácsa mesto Pezinok prišlo o svojho hrdinu. Ján zostane podľa neho legendou, ktorá pomáhala formovať hodnoty a presvedčenie nielen obyvateľov mesta. „Ján Beník bol jeden z tých, ktorí sa v čase povstania nezľakli a nasadili svoj život v boji za slobodu a suverenitu. Spolu so svojimi spolubojovníkmi prejavil zrelosť a odvahu slovenského národa,“ povedal primátor v príhovore na poslednej rozlúčke.

S priamym účastníkom SNP a posledným členom Trnavskej posádky sa jeho rodina, známi a priatelia navždy rozlúčili vo štvrtok 18. apríla 2024 v Kláštornom kostole v Pezinku s vojenskými poctami.