Regióny Bratislava Top

ŠOKUJÚCE! Dědečkovi NEHROZÍ DOŽIVOTIE: Odborník v tom má jasno! Vyviazne so SMIEŠNYM TRESTOM?

Aký trest Dědečkovi hrozí?
Aký trest Dědečkovi hrozí? ZDROJ: DVS, pixabay.com

BRATISLAVA – Slovensko sa doteraz nespamätalo z bratislavskej tragédie, pri ktorej zahynulo 5 študentov. Ihneď sa ozvali hlasy, že Dušan Dědeček, ktorý ich zabil svojou nerozvážnou jazdou pod vplyvom alkoholu, si zaslúži ten najvyšší trest. V médiách sa často spomínalo, že mu hrozí až doživotie. Odborník na trestné právo to však vylučuje. Podľa neho Dědečkov trest môže byť omnoho nižší, ako sa uvádza. 

 

Natália, Marek, Broňa, Richard a Sasha. To sú mená piatich študentov, ktorí v osudný deň stáli na zastávke smrti. Ich životy vyhasli pod kolesami auta, ktoré šoféroval bývalý generálny sekretár Deaflympijského výboru Slovenska, 60-ročného Dušan Dědeček. V osudný deň si za volant sadol v podguráženom stave a pri výjazde z podchodu nezvládol riadenie. V obrovskej rýchlosti vpálil do ľudí, ktorí stáli na zastávke MHD na Zochovej ulici v Bratislave.

Dušan Dědeček bol nielen opitý, ale podľa informácií zo súdu, mal niekoľkonásobne prekročiť maximálnu povolenú rýchlosť. Z podjazdu mal vyletieť rýchlosťou až 130 km/h. Aj preto stratil kontrolu nad vozidlom. “Z toho, čo som videl, som nezaregistroval nejaké brzdné stopy,” poznamenal policajný prezident Štefan Hamran. Vodič bol na mieste zadržaný. “Ešte aj vtedy sa správal agresívne,” upozornil Hamran. Ďalší svedkovia tvrdili, že mal dokonca vykrikovať, aby ho pustili, pretože on má politickú imunitu. 

Hoci viaceré zdroje uvádzajú, že Dušan Dědeček bol po hrôzostrašnom čine agresívny, svoje konanie oľutoval hneď po vytriezvení. Podľa informácií zregionu.sk, mal Dušan po vytriezvení údajne prosiť policajtov o zbraň, pričom si kľakol na kolená. “Dookola len prosil, aby ho zabili alebo že on sa zabije sám,” poznamenal zdroj z prostredia polície. Okrem toho svoje konanie oľutoval aj v liste, ktorý adresoval Deaflympijskému výboru Slovenska. Svoj čin oľutoval aj na súde.

Vodič auta, ktoré vrazilo do ľudí. ZDROJ: Deaflympic

Súd ho poslal na slobodu

Momentálne sa Dušan Dědeček, ktorý zavinil smrť piatich študentov, nachádza na slobode. Okresný súd Bratislava I, ktorý rozhodoval o jeho vzatí do väzby totiž uznal, že nie je dôvod na väzobné stíhanie. “Súd nevzhliadol dôvod tzv. útekovej väzby pre hrozbu vysokého trestu. Súd nevzhliadol ani dôvod tzv. preventívnej väzby, keďže hrozba pokračovania v identickom alebo obdobnom konaní z konania obvineného a iných konkrétnych skutočností nevyplýva,” priblížil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Rozhodnutie však nie je právoplatné. Prokurátor totiž podal sťažnosť.

Dušan Dědeček uteká zo súdu
Dušan Dědeček uteká zo súdu. ZDROJ: TASR/Martin Baumann

Po pár dňoch od hrôzostrašnej tragédie polícia verejnosť informovala, že došlo k zmene právnej kvalifikácie a “následne bolo zo strany vyšetrovateľa bratislavskej krajskej kriminálky vznesené voči Dědečkovi obvinenie z trestného činu všeobecného ohrozenia.” To znamená, že v prípade dokázania viny by mu hrozil trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo trest odňatia slobody na doživotie.

Je to však naozaj reálne? Odborník v tom má jasno.