Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Šokujúce rozhodnutie belgickej prokuratúry. Za smrť Jozefa Chovanca nechcú nikoho trestať

Belgicko
Belgická prokuratúra nechce nikoho stíhať za smrť Jozefa Chovanca. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Prokuratúra z belgického mesta Charleroi nechce nikoho stíhať za smrť slovenského občana Jozefa Chovanca. Príslušníci letiskovej polície a privolaní zdravotníci za smrť slovenského podnikateľa nenesú zodpovednosť. Stanovisko prokuratúry v utorok zverejnil flámsky denník Het Laatste Nieuws.

 

Denník upozornil, že advokát vdovy po Chovancovi stanovisko považuje za nepochopiteľné. Dúfa, že členov letiskovej polície napokon postavia pred súd. O prípadnom ďalšom vyšetrovaní musí podľa verejnoprávnej televízie VRT rozhodnúť vyšetrujúci sudca. Ak to odmietne, právnik vdovy sa môže ešte odvolať. Až po skončení celého konania sa potom prípad vráti na súd, ktorý s konečnou platnosťou rozhodne, či bude v prípade niekto obžalovaný.
Jozef Chovanec zomrel v nemocnici 28. februára 2018, tri dni po policajnom zásahu v cele na letisku Charleroi. Zadržali ho v lietadle smerujúcom na Slovensko, podľa svedkov sa správal agresívne k posádke a voči privolaným policajtom. V auguste 2020 unikli videozáznamy z policajnej cely, na ktorých je vidieť, ako búcha hlavou o dvere a krváca. Následne sa ho policajti pokúšajú násilím upokojiť, tvár má zakrytú dekou, policajti sa smejú a jedna policajtka dvíha ruku v podobe nacistického pozdravu. Posudok belgických lekárov ukázal, že príčinou smrti boli silné nárazy hlavou, ktoré mu spôsobili edém mozgu. Lekári zároveň skonštatovali, že zastavenie činnosti srdca vyvolala až injekcia od zdravotníkov, ktorí sa ho snažili upokojiť.