Regióny Bratislava Top

Splnený sen cyklistov. Štartovať na Tour de France môže teraz každý

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Patríte medzi cyklistických nadšencov, ktorí si nenechajú ujsť jedinú etapu Tour de France a sú uchvátení z jedinečnej atmosféry, ktorú tento šport ponúka? O zúčastnení sa na najväčších svetových pretekoch už viac nemusíte iba snívať. Na Slovensko prichádza úplne nové cyklistické podujatie s názvom L’Etape Slovakia by Tour de France, na ktoré sa môže prihlásiť každý, kto si túži zmerať sily s bývalými šampiónmi Tour de France a na vlastnej koži zažiť svetovú úroveň cyklošportu.

 

Slováci dostanú možnosť pretekať s bývalými šampiónmi Tour de France, vyskúšať si trať navrhnutú odborníkmi z Tour či súťažiť za plynutia profesionálnej časomiery. A to všetko prostredníctvom L’Etape Slovakia, udalosti, ktorej sa môže zúčastniť každý fanúšik cyklistiky 21. a 22. augusta 2021. Okrem iného sú pre súťažiacich pripravené kráľovské vrchárske a šprintérske prémie či bohatý cyklistický festival plný workshopov. Preteky budú štartovať na Ružinovskej ceste. Ostrý štart však začne až na Devínskej ceste a trať bude pokračovať  cez Devín – Devínsku Novú Ves – Stupavu – Borinku – Lozorno – Jablonové – Pernek – Pezinskú Babu – Pezinok – Biely kríž – Cestu mládeže a končiť bude na Kamzíku. Centrom pretekov sa stane Štrkovecké jazero, okolo ktorého sa počas leta vytvorí ,,cyklistická zóna” pre všetkých fanúšikov cyklistiky. 

Slovensko sa tak zaradí medzi 14 krajín z celého sveta, v ktorých sa bude konať podujatie podobných rozmerov. Záštitu nad pretekmi prevzalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR ako aj hlavné mesto Bratislava. Hostiteľom spievodného programu sa stane bratislavská mestská časť Ružinov. Pri tejto príložitosti minister dopravy Andrej Doležal (nomin. Sme rodina) prisľúbil účasť na týchto pretekoch a vyzval štátnu tajomníčku rezortu Katarínu Brunckovú na zmeranie si cyklistických síl. Tá túto výzvu prijala a rovnako sa zúčastní pretekov.

Zúčastniť sa môže každý

Súťažiť sa bude počas dvoch dní. Family day, počas ktorého budú môcť zasadnúť do cyklistického sedla aj deti, je vytýčený na 21. augusta. V dopoludňajších hodinách si na trase od 600 metrov až do 2,5 kilometra môžu zmerať sily deti od 3 do 14 rokov. Pre deti od 11 rokov je v odpoludňajších hodinách vyčlenená trasa v dĺžke 20 kilometrov.

Celé cyklistické podujatie vyvrcholí 22. augusta počas Race day. Uskutočnia sa v ňom rovnako dve disciplíny a to v podobe dlhej trasy (120 kilometrov) do 4 stúpaniami (Strmina – Pezinská Baba- Biely kríž – Kamzík) s celkovým prevýšením približne 1500 metrov a pripravená bude aj kratšia trasa (70 kilometrov), na ktorej pretekárov čakajú dve stúpania (Strmina/Biela kíríž a Kamzík) s celkovým prevýšením približne 750 metrov.

Pre víťaza celkovej kvalifikácie bude pripravený žltý dres, v rýchlostnej súťaži získa prvý pretekár zelený dres a na najlepšieho vrchára bude čakať bodkovaný dres. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar

Podmienky súťaže

Preteky sa budú konať na základe pravidiel cyklistiky UCI – PART 15 CYCLING FOR ALL. To znamená, že pretekár musí byť vybavený prilbou a bicyklom v dobrom technickom stave s maximálnou šírkou pneumatiky 35 milimetrov. Slúchadlá počas pretekov či vysielačky sú zakázané. V prípade porušenia tohto nariadenia môže byť účastník pretekov diskvalifikovaný. Cyklistických pretekov sa môže zúčastniť každý, kto dovŕšil 18-ty rok života. Mladší účastníci musia predložiť písomný súhlas zákonného zástupcu, ktorým sa preukážu pri prevzatí štartovného čísla na prezentácii.

Účasť na pretekoch je podmienená registráciou a zaplatením štartovného. Organizátori upozorňujú, že registráciu je možné vykonať od dnešného dňa (8. apríla) a to výlučne na internetových stránkach www.letapeslovakia.sk prostredníctvom ticketingovej spoločnosti predpredaj.sk. Registrácia je dokončená až v momente zaplatenia registračného poplatku. Každý, kto sa do pretekov chce zapojiť, si musí na vlastné náklady zabezpečiť individuálne zdravotné poistenie.

Záštitu nad pretekmi prevzalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR ako aj hlavné mesto Bratislava. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar

Pozornosti od organizátora

Každý riadne zaregistrovaný pretekár dostane od organizátorov štartovací balíček, v ktorom sa bude nachádzať „Road book“ so základnými informáciami o pretekoch, batôžtek L‘Etape Slovakia by Tour de France, účastnícke tričko, šatka s logom podujatia či účastnícka medaila. Pre súťažiacich bude pripravený aj set štartovacích čísiel, ktoré však po skončení pretekov musia vrátiť organizátorom. Výkonnosť pretekárov bude meraná prostredníctvom čipov.

V rámci štartovného získa pretekár aj on-line diplom či SMS s výsledným časom. Aby to bolo možné, pri prihlasovaní sa musí zadať číslo svojho mobilného telefónu. Okrem toho bude pretekárom poskytnutý profesionálny servis, ktorý sa dostáva aj cyklistom na Tour de France. Ide o mechanickú podporu z oficiálnych vozidiel v pelotóne, mechanickú podporu v rámci technických staníc na trati, občerstvovacie a osviežovacie stanice ako na trati, tak aj pred štartom a v cieli. Zabezpečená bude samozrejme aj zdravotnícka pomoc či zberné vozidlo, ktoré vás môže doviesť až do cieľa.

Pripravená bude aj mechanická podpora z oficiálnych vozidiel v pelotóne. Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

Štartovné sa nevracia

Svoju účasť na L’Etape Slovakia je potrebné dopredu poriadne zvážiť, nakoľko sa zaplatené štartovné nebude vracať. Pokiaľ sa však po registrácii rozhodnete nezúčastniť a oznámite to do 31. júla 2021, bude možné uplatniť štartovné v budúcom ročníku podujatia. Organizátori tiež ponúkajú možnosť, v prípade, že nebudete môcť pretekať, prepísať svoje štartovacie číslo na iného záujemcu. Takúto zmenu bude možné vykonať najneskôr do 31. júla 2021.

Nakoľko ešte stále Slovensko bojuje s koronavírusom, organizátori sú pripravení aj na zrušenie cyklistických pretekov. V takomto prípade organizátor účastníkovi vráti v plnom rozsahu štartovné na jeho účet, ale bude mu odrátaní administratívneho poplatku vo výške 10 eur. Účastník bude mať tiež možnosť presunúť si štartovné na niektorý z ďalších ročníkov podujatia.

Galéria
Minister dopravy Andrej Doležal prisľúbil účasť na týchto pretekoch. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Doležal vyzval na ,,súboj” štátnu tajomníčku rezortu Katarínu Brunckovú. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Výzvu štátna tajomníčka prijala. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Slovensko sa zaradí medzi 14 krajín z celého sveta, v ktorých sa bude konať podobné podujatie. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Organizátori sú nadšení z možnosti usporiadať L’Etape aj na Slovensku. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
navigate_before
navigate_next