Regióny Bratislava

Unikátny projekt. Na Slovensku vyrobili prvý vodíkový midibus. V Európe nemá konkurenciu

Na Strojníckej fakulte STU v Bratislave predstavili vodíkový midibus. ZDROJ: fb STU

BRATISLAVA – Na Strojníckej fakulte Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave predstavili vo štvrtok prvý vodíkový midibus svojho druhu v Európe. Informovala Renáta Sovišová zo Strojníckej fakulty STU.

 

Maximálna hmotnosť vodíka, ktorá sa zmestí do nádrží, je 10,5 kilogramu pri tlaku 350 barov, čo je postačujúce na minimálny dojazd 350 kilometrov na vodík. Dojazd je možné zvýšiť na ďalších 100 kilometrov vďaka batériovým systémom. Autobus v súčasnosti nasadili do skúšobnej prevádzky.
“Hybridný pohon a modulová karoséria, to sú dva základné atribúty prvého homologizovaného midibusu, ktoré ho radia do kategórie výnimočných. Midibus môže na svoj pohyb využívať jednak elektrinu uloženú v akumulátore, alebo si ju vyrába počas prevádzky,” povedal dekan Strojníckej fakulty STU v Bratislave Ľubomír Šooš. Ako doplnil, fakulta priložila ruku k dielu pri vývoji samonosnej kompozitnej karosérie. Vo štvrtok 9.2. sa na Strojníckej fakulte STU uskutočnil deň otvorených dverí. Záujemcovia počas dňa mali možnosť vidieť nielen vodíkový midibus, ale aj iné moderné technológie a inovatívne projekty.