Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Košice

Čoskoro to PRÍDE! Slovensko zasiahne TÁTO nepríjemná vlna: Pripravte sa

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

SLOVENSKO – Do Európy sa opäť dostáva prach pôvodom z afrického kontinentu.  Neobíde ani naše územie. Saharský prach bude v najbližších dňoch pršať spolu s dažďom.

Ako informuje portál imeteo.sk, silné južné prúdenie prináša do našej oblasti nielen teplý vzduch, ale aj saharský prach. Ten vytvára zaujímavú oblačnosť. Prachové častice vytvárajú kondenzačné jadrá a potom vzniká vločkovitá štruktúra.

Koncentrácie prachu pôvodom z afrického kontinentu ostanú v atmosfére nad Slovenskom celý tento týždeň. Najmä v piatok predpoludním sa bude vo vzduchu nachádzať najväčšie množstvo saharského prachu. Bude ho toľko, že môže dochádzať k tzv. suchému usadzovaniu, čo znamená, že čiastočky prachu budú padať „len tak“ z oblohy. Nepôjde však o veľké množstvo.

Keďže na Slovensku je tento týždeň prevažne oblačno, tak prehánky budú na seba tiež viazať čiastočky prachu a sťahovať ich so sebou. Zrážky tak budú padať aj so saharským prachom tiež najmä v piatok, kedy má byť prehánok na našom území o čosi viac. Prach z oblohy môže mierne zašpiniť autá, okná či balkóny, a to na celom území Slovenska.