Malacky Regióny Bratislava

V Bratislavskom kraji evidujú tento rok 122 prípadov čierneho kašľa: Najviac je ich v tomto meste!

Ilustračné foto Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – V Bratislavskom kraji nahlásili od začiatku roka do 5. mája 122 prípadov ochorenia na čierny kašeľ. Najviac prípadov nahlásili z Malaciek. Najvyššiu vekovo špecifickú chorobnosť zistili vo vekovej skupine osôb do jedného roka. Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave o tom informoval na sociálnej sieti.

“Z celkového počtu ochorení bolo 74 osôb riadne očkovaných, čiastočne zaočkovaných bolo 11 osôb, päť osôb bolo neočkovaných, tri osoby neboli očkované pre kontraindikáciu, 17 osôb bolo neočkovaných pre vek, štyri osoby očkovanie odmietli a v ôsmich prípadoch nebol stav zaočkovanosti zistený,” priblížil úrad.

Čierny kašeľ je vysoko infekčné ochorenie postihujúce dýchacie cesty, ktoré sa prejavuje silnými záchvatmi kašľa. Patrí k najzávažnejším ochoreniam v detstve, vyskytuje sa však aj v neskoršom veku. Nákaza sa prenáša predovšetkým kvapôčkovou infekciou. Najúčinnejším prostriedkom v prevencii čierneho kašľa je očkovanie, pričom imunita u dospelých vekom klesá.