Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Šokujúce informácie. Daňové priznanie musíte podať aj za zomrelého, neplatí to iba v jedinom prípade

Podávanie daňového priznania po úmrtí daňovníka sa vzťahuje na jeho dediča. ZDROJ: Peter Korček

Kto podáva daňové priznanie za zomrelého daňovníka a komu vzniká povinnosť podať daňové priznanie za zomrelého daňovníka, ak je dedičov viac?

Povinnosť podať daňové priznanie za zomrelého daňovníka za príslušnú časť roka sa vzťahuje na jeho dediča. Ak je dedičov viac, daňové priznanie podáva ten, ktorému to vyplýva z dohody dedičov. Pokiaľ sa dediči nedohodnú na tom, kto podá daňové priznanie, dediča povinného podať daňové priznanie za zosnulého daňovníka určí správca dane.

Daňovník, ktorý dosahoval príjmy zo závislej činnosti a z prenájmu nehnuteľnosti, zomrel vo februári 2022. Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie roka 2021 ešte nepodal. Môže dedič podať jedno daňové priznanie za rok 2021, v ktorom vysporiada daňovú povinnosť za rok 2021 a 2022?

Nie, ak daňovník pred svojím úmrtím mal povinnosť podať daňové priznanie za rok 2021, dedič je povinný podať v lehote do 3 mesiacov po úmrtí daňovníka jednak daňové priznanie za rok 2021, a tiež  daňové priznanie za príslušnú časť roka  2022 (od 1.1.2022 do dňa úmrtia v roku 2022).

Daňovník, ktorý dosahoval príjmy zo závislej činnosti a z prenájmu nehnuteľnosti, zomrel  5.6.2022. V akej lehote je dedič povinný podať daňové priznanie za rok 2022 za zomretého daňovníka?

Daňové priznanie sa podáva v lehote do troch mesiacov po smrti daňovníka, to znamená najneskôr do 5.9.2022.

Daňovník, ktorý dosahoval príjmy z podnikania, zomrel  15.6.2022. Môže dedič požiadať o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania za zomretého daňovníka, ak je zrejmé, že nebude možné v lehote do troch mesiacov od úmrtia daňovníka podať  daňové priznanie?

Daňové priznanie sa podáva v lehote do troch mesiacov po smrti daňovníka, to znamená najneskôr do 15.9.2022.  Správca dane môže túto lehotu na podanie daňového priznania predĺžiť na základe žiadosti dediča. Žiadosť o predĺženie lehoty musí byť správcovi dane predložená najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania (najneskôr 31.8.2022).

 

Podávanie daňového priznania po úmrtí daňovníka sa vzťahuje na jeho dediča. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Kedy nie je dedič povinný podať daňové priznanie za zomrelého daňovníka?

Ak zomrelému daňovníkovi nevznikla povinnosť podať daňové priznanie (tzn. zdaniteľné príjmy za rok 2022 nepresiahli sumu 2 289,63 € a daňovník nevykázal ani daňovú stratu), potom dedič nie je povinný podávať za zomrelého daňovníka daňové priznanie.

Daňovníkovi zomrela manželka, ktorá dosahovala príjmy zo závislej činnosti. Dedič – manžel podáva za manželku daňové priznanie do troch mesiacov po jej úmrtí. Kto podpíše toto daňové priznanie?

Daňové priznanie za zomrelého daňovníka podáva a podpisuje dedič. Údaje o dedičovi uvádza dedič v II. oddiele daňového priznania.

Kde v daňovom priznaní podávanom za zomrelého daňovníka sa vyznačí skutočnosť, že daňové priznanie podáva dedič?

V II. oddiele daňového priznania k dani z príjmov sa uvádzajú údaje o dedičovi, ktorý za zomrelého daňovníka podáva daňové priznanie.

Je potrebné priložiť k daňovému priznaniu podávanému za zomrelého daňovníka úmrtný list?

Úmrtný list nie je prílohou daňového priznania podávaného za zomrelého daňovníka.