Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Šokujúce informácie. Daňové priznanie musíte podať aj za zomrelého, neplatí to iba v jedinom prípade

Podávanie daňového priznania po úmrtí daňovníka sa vzťahuje na jeho dediča. ZDROJ: Peter Korček

BRATISLAVA – Úmrtie v rodine, smrť blízkych, známych, kamarátov, priateľov či kolegov je vždy mimoriadne smutná záležitosť, ktorú mnohí prežívajú aj celý život. No okrem trýznivých duševných pocitov z tragédie je tu aj množstvo povinností, ktoré je treba pri pohrebe a po ňom vybaviť, zabezpečiť, zariadiť.

 

Jednou z nich je podanie daňového priznania za daňovníka, ktorý v priebehu zdaňovacieho obdobia zomrel. Ako informuje Finančná správa na svojej stránke, povinnosť podať daňové priznanie z jeho zdaniteľných príjmov za príslušnú časť roka sa vzťahuje na jeho dediča. „Ak je dedičov viac, daňové priznanie podáva ten, ktorému to vyplýva z dohody dedičov. Pokiaľ sa dediči nedohodnú na tom, kto podá daňové priznanie, dediča povinného podať daňové priznanie za zosnulého daňovníka určí správca dane,“ konštatuje financnasprava.sk. Ide o daň z príjmov fyzických osôb. Povinnosť podať daňové priznanie za zomrelého daňovníka sa vzťahuje na dediča aj v tom prípade, ak daňovník mal podať daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie pred svojím úmrtím, avšak túto povinnosť zomrelý daňovník nestihol splniť. „Daňové priznanie za zomretého daňovníka podáva dedič v lehote do troch mesiacov po smrti daňovníka, pričom správca dane má možnosť lehotu na podávanie daňového priznania predĺžiť na základe žiadosti dediča. Žiadosť o predĺženie lehoty musí byť správcovi dane predložená najneskôr 15 dní pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania,“ dodáva financnasprava.sk.

 

Podávanie daňového priznania po úmrtí daňovníka sa vzťahuje na jeho dediča. Zdroj: zoznam.sk

Zároveň upozorňuje, že daňové priznanie za zomrelého daňovníka nemusí podávať len dedič, môže to byť aj osoba, na ktorú prechádzajú peňažné nároky zomrelého zamestnanca. Nakoľko tieto jeho smrťou nezanikajú, ale prechádzajú postupne priamo na jeho manžela, manželku, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti (iba v prípade ak takýchto osôb niet, sa peňažné nároky stávajú predmetom dedičstva). „Dedič alebo osoba, na ktorú prechádzajú peňažné nároky zomrelého zamestnanca zahrnie do úhrnu zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zomrelého daňovníka, za ktorého podáva daňové priznanie, aj tie zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti, ktoré zamestnávateľ zomrelého daňovníka vyplatil osobe, na ktorú prešlo právo na tieto príjmy. Ak budú tejto osobe vyplatené príjmy zo závislej činnosti za zomrelého daňovníka po podaní daňového priznania, táto osoba je povinná podať za zomrelého daňovníka dodatočné daňové priznanie,“ zdôrazňuje financnasprava.sk. Výnimka, kedy sa daňové priznanie za zomrelého daňovníka nepodáva, je v prípade, ak je dedičom Slovenská republika. Aby bola celá situácia prehľadná, pripravila Finančná správa prehľad povinností, kto, kedy a prečo má platiť daň z príjmu za zosnulého.