Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Veľká PREDPOVEĎ na LETO: Meteorológovia majú OBAVY z toho, čo príde! Toto bude EXTRÉM, hovorí výskumníčka

Ilustračné foto. Zdroj: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Vysoko nadpriemerné teploty, ktoré posledné mesiace u nás prevládajú, nie raz zaskočili meteorológov. Obávajú sa preto, že toto leto by mohlo byť u nás jedno z najhorúcejších. Na čo všetko by sme sa mali pripraviť?

Extrémne horúčavy a neskutočné teplo nám hrozia už tento rok. Odborníčka, česká meteorologička Dagmar Honsová, tieto predbežné predpovede potvrdila. „Vlny horúčav sa nám zrejme vyhýbať nebudú ani tento rok, ale na horúce roky sme už v posledných rokoch zvyknutí. Avšak sezónne výhľady počasia, ktoré vydávajú veľké svetové centrá, už teraz počítajú kladné teplotné odchýlky pre Európu cez letné mesiace,“ uviedla pre TV Nova meteorologička.

Teploty počas tohto leta budú tak opäť výrazne nadpriemerné. Predpovede sa však netýkajú len letných mesiacov. „Veľa sa hovorí o ďalšom globálne najteplejšom roku,“ dodala Honsová. Jej slová len potvrdzuje fakt, že január a február reálne najteplejšími mesiacmi boli. Marcové údaje odborníci stále počítajú, no predpokladá sa, že ani tento mesiac nebude výnimkou.

Ako píše imeteo.sk, podľa NASA bolo posledných desať rokov najteplejších v histórii, pričom výraznejšie otepľovanie na Zemi bolo zaznamenaných za posledných 40 rokov. Väčšina prognostikov očakáva ďalší rok extrémnych horúčav. „Ak sa pozrieme na prognózu na nasledujúce tri mesiace z dlhodobého hľadiska, naznačuje to, že trend, ktorý vidíme v otepľovaní, by mohol pokračovať, a tak by rok 2024 mohol konkurovať roku 2023 ako najteplejší rok v histórii, čo je veľmi desivé,“ hovorí Chloe Brimicombe, výskumníčka vĺn horúčav na univerzite v Grazi.