Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

VEĽKÁ ZMENA Cena gastrolístkov má ísť hore! O koľko si prilepšíme?

Ilustračné foto. Zdroj: Peter Korček

BRATISLAVA – Po dlhej dobe priniesla inflácia aj pozitívne správy, tentoraz najmä pre zamestnancov. Po novom im, podľa vyhlásenia ministerstva, zamestnávateľ bude dávať vyššiu čiastku na stravné poukážky.

 

Zamestnanci, tešte sa! Ministerstvo práce v najnovšom vyhlásení navrhuje, aby sa hodnota gastrolístkov zvýšila o niekoľko desiatok centov.

Hlavným dôvodom, prečo MPSVR chce zvýšiť hodnotu stravovacích lístkov, je vývoj indexu cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. V januári podľa rezortu dosiahol mesačný kumulovaný index cien jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní 107 %, čo je zvýšenie o 7 % bodov oproti mesiacu, podľa ktorého bolo naposledy upravené stravné. Tým splnili podmienku na zvýšenie súm stravného pri pracovných cestách.

„Cieľom je zmierniť dopady rastúcej inflácie, rezort práce zverejnil predbežnú informáciu k návrhu tohto opatrenia a inicioval tak legislatívny proces. Minimálna hodnota stravného lístka by mala po novom dosiahnuť sumu 5,48 eur,“ pričom doteraz išlo o 5,10 €.

Polepšíte si aj na pracovných cestách

Stravné by sa zvýšilo aj pri pracovných cestách. Pi tých, ktoré by trvali päť až 12 hodín na 7,30 eura zo 6,80 eura. Na pracovnej ceste v trvaní od 12 do 18 hodín by vzrástlo na 10,90 eura z 10,10 eura. Pri pracovnej ceste nad 18 hodín by zamestnanci mali nárok na stravné vo výške 16,40 eura.

„Účinnosť opatrenia by závisela od dĺžky legislatívneho procesu, ktorý sa začal zverejnením predbežnej informácie. Predpokladaný termín začatia medzirezortného pripomienkového konania je apríl,“ dodáva ministerstvo. Naposledy sa sumy stravného pri pracovných cestách zvýšili opatrením ministerstva práce na začiatku roka.