Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Veľké ČERVY napádajú srdce! TOTO ochorenie na Slovensku RAPÍDNE rastie: Vieme, ako mu PREDÍSŤ

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik, regiony.sk

SLOVENSKO – Kým kedysi toto ochorenie na Slovensku nebolo prítomné takmer vôbec, v súčasnosti rastie počet prípadov. Slovenskí veterinári upozorňujú ľudí, aby dávali na svojich štvornohých miláčikov pozor, pretože stačí jednoduchá prevencia na to, aby ste tomu predišli. 

Dirofilarióza je ochorenie, ktoré je spôsobené parazitujúcimi vlasovcami a postihuje najmä psov, mačky a voľne žijúce dravce. Prenášajú ho komáre, ktoré sa na naše územie dostali aj vplyvom klimatických zmien. Upozorňuje na to portál tvnoviny.sk.

Častejší výskyt veterinári evidujú v južnejších okresoch, ako sú Nové Zámky, Hurbanovo či Komárno. Veterinárka Barbora Kelemenová z Nitry pred pár rokmi evidovala maximálne jeden prípad ročne, avšak minulé leto mali až 6 takýchto prípadov.

Čo je to dirofilarióza?

Toto ochorenie sa vyskytuje v dvoch formách – srdcovej a podkožnej, pričom vážnejšia je tá srdcová. Po infikovaní komárom sa v organizme psíka alebo mačky vyvinú červy, ktoré napádajú srdce, a tým bránia pohybu srdcovej chlopne. Pri druhej forme sú príznačné hrče, v ktorých sa tieto červy nachádzajú.

červ
Srdce nemeckého ovčiaka – srdcová forma dirofilariózy. Zdroj: Wikipédia/Joelmills

Od infikovania komárom môže prejsť až 6 mesiacov, kým larvy absolvujú vývinový proces, preto si na začiatku nemusíte vôbec nič všimnúť. Dospelé červy ale dosahujú dĺžku 12 až 30 centimetrov. Ak je pes chorý, zo začiatku bude menej vládať, no neskôr sa môžu dostaviť aj vážnejšie zdravotné problémy. Môže zvracať, odmietať krmivo, byť apatický a odpadávať. V pokročilých štádiách je záchrana zvieratka takmer nemožná. Toto ochorenie môžete odhaliť aj pri bežnej prehliadke u veterinára.

Kľúčom je prevencia

Liečba je nielen náročná, ale aj poriadne drahá. Keďže v mnohých prípadoch nie je možné zvieratko zachrániť, majitelia by mali dbať predovšetkým na prevenciu. Tá je pomerne jednoduchá. Ide o bežne dostupné prípravky proti komárom, ktoré zároveň slúžia ako prevencia srdcovej červivosti. Môžete si vybrať tablety, pipetky alebo injekčnú formu. Rozhodne ochranu nepodceňujte.


MIMORIADNE VAROVANIE Nebezpečného ázijského KOMÁRA zaznamenali už aj na Slovensku!