Regióny Bratislava Trenčín Žilina Banská Bystrica Top

AKTUÁLNY VEĽKÝ PRESTUP. Mladý Slovák bude spolujazdcom víťaza Tour de France v elitnom svetovom tíme

Slovenský cyklista Simon Nagy prestupuje do tímu Israel Start-Up Nation. Zdroj: fb Simon Nagy

BRATISLAVA – Okrem odchodu Petra Sagana do francúzskeho druhodivízneho tímu Direct Energy a Martina Svrčeka do Deceuninck – Quick-Step sa na Slovensku aktuálne upiekol ešte jeden významný prestup. Jeden z najväčších slovenských cyklistických talentov Simon Nagy odchádza do popredného svetového PRO TOUR tímu Istrael Start-Up Nation, za ktorý jazdí aj štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome, André Greipel, Alessandro de Marchi alebo Davide Cimolai. Teraz do ich cyklistickej akadémie pribudne aj 20 ročný Simon Nagy.

 

Slovenská cyklistika to bol v posledných rokoch v podstate iba Peter Sagan. Úspechy, výsledky, popularita išli  na jeho tričko. Sagan sfanatizoval celé Slovensko a vďaka nemu sa o cyklistiku začali zaujímať aj tí, čo ju registrovali iba veľmi sporadicky. Teraz je šanca, že už to nebude iba Peter Sagan, ale aj Svrček a Simon Nagy, ktorý má všetky predpoklady dostať sa do PRO TOUR tímu. Nielen pre svoj vek, ale aj kvality a talent. Jeho odchod do zahraničia privítal aj Simonov otec, Róbert Nagy, ktorý bol úspešným československým reprezentantom.

„V situácii, aká tu vznikla pod aktuálnym vedením Slovenského zväzu cyklistiky nie je možné na Slovensku výkonnostne rásť. Preto jediným riešením pre Simona bolo už od začiatku sezóny 2020 hľadať zahraničný tím, kde by mohol jazdiť. Na základe jeho výsledkov si  ho “zobral do hľadáčika“ taliansky agent s holandskými koreňmi Carlo Kamperman, ktorý sleduje jeho výkonnosť. Na jeseň 2020 ho kontaktoval pán Fraňo, či by nechcel prestúpiť do Dukly B.Bystrica, ale Simon odmietol – neponúkli mu nič, čo by ho presvedčilo. Vtedy začali problémy s celým vedením Slovenského zväzu cyklistiky , hlavne so športovým riaditeľom U23 pánom Vančom, ktorý ho nenominoval takmer na žiadny reprezentačný výjazd. Tadeto cesta neviedla, Simon má snahu, je talentovaný, je “drič” a cyklistika je jeho život. Začali sme preto hľadať intenzívnejšie a nakoniec ho oslovil s ponukou Rastislav Zoller, ktorý ma výborne kontakty so zahraničnými tímami a vďaka nemu Simon prestupuje od sezóny 2022 do Israel Cycling Academy, development timu Israel Start-Up Nation. Verím, že to Simona nakopne, keďže počas uplynulej sezóny bol viac frustrovaný, ako naplnený dobrým pocitom z cyklistiky a ešte o ňom budeme počuť,“ povedal Róbert Nagy.

Slovenský cyklista Simon Nagy prestupuje do tímu Israel Start-Up Nation. Zdroj: fb Simon Nagy

Simon Nagy odchod do zahraničia privítal, keďže podľa vlastných slov už na Slovensku nevidel a nemal perspektívu. Najmä po tragickej smrti svojho brata Róberta potreboval zmeniť nielen prostredie, ale aj nájsť novú motiváciu ako pokračovať v kariére. V tíme Israel Start-Up Nation to môže dokázať. Jeho úspechy sú totiž zaujímavé.

1.miesto v celkovom poradí Slovenského pohára v roku 2020

2.miesto na Majstrovstvách Slovenska do 23 rokov

3.miesto v Individuálnej časovke do 23 rokov

5.miesto na Majstrovstvá Slovenska v kategórii Elite

7.miesto v etape na okolo Srbska

12.miesto na Okolo Bulharska

18.miesto Puchar Mon

33.miesto na Grand Prix Slovenia

 

Slovenský cyklista Simon Nagy prestupuje do tímu Israel Start-Up Nation. Zdroj: fb Simon Nagy

Ako to už býva, ani Simon Nagy nebol odmalička iba čistokrvným cyklistom. “Pred cyklistikou som skúšal viacero športov futbal, tenis… Lenže po chvíli ma všetko omrzelo . V roku 2014 som sa s kamarátom Šimonom Ondráškom rozhodol, že skúsime cyklistiku v klube ŠG Trenčín. Bicyklov sme mali dosť, keďže sme “cyklistická rodina”, nebol to žiadny problém,” hovorí Simon Nagy. Aj jeho špecializácia na ceste nie je zatiaľ úplne jednoznačná.

Ak by si mal totiž vybrať, či mu viac sedí časovka, etapové preteky alebo jednorázové klasiky, vie čo by to bolo. Pripadám si skôr ako „klasikár“, ale veď uvidíme počas sezóny. V otázke vysnívaného tímu má jasno. Vysnený tím nemám, ale som veľmi rád že od budúceho roku budem v tíme Israel Cycling Academy ktorý je development tímu Isreal Start Up National a dúfam, že sa posuniem ďalej a budem sa môcť živiť tým čo ma baví,” dodal Simon Nagy.

 

Slovenský cyklista Simon Nagy prestupuje do tímu Israel Start-Up Nation. Zdroj: fb Simon Nagy

O vyjadrenie k prestupu Simona Nagya do tímu Israel Start-Up Nation sme požiadali aj jeho sprostredkovateľa a manažéra Rastislava Zollera.

Simon Nagy odchádza do tímu Israel Start-Up Nation, prečo práve tento tím?

– S tímom som spojený od jeho vzniku, od jeho prvých krokov, v roku 2015. Poznám celú jeho štruktúru a organizačnú zložku tímu. Simon ma požiadal o pomoc, keďže na Slovensku nemá zabezpečenú budúcnosť, nie je o neho záujem a riskoval by, že by skončil ako x-cyklistov pred ním, ako naposledy Paľo Kramarčík. Dlho ma prehovárali (rodičia, starí rodičia) a až koncom augusta sme sa po dlhých telefonátoch a diskusiách rozhodli niečo urobiť. Priznám sa, zásluhu na tom mal aj Milan Jurčo, ktorý ma o to tiež požiadal. Podarilo sa a verím, že nebyť Izraela, nájdeme aj iný tím mimo Slovenska, nevsadili sme všetko len na jednu kartu. Na Slovensku by už skončil a nasledoval by iných talentovaných cyklistov, ktorých som spomínal  ako Foltán alebo Kramarčík. Simon má určitý talent, potenciál, ale je potrebné s ním pracovať v ISRAEL Start-Up Nation. Zmluvu ma podpísanú na 1+1, s opciou do World Tour, nakoľko zatiaľ bude členom Academie.

Aká je aktuálna situácia v slovenskej cyklistike a prečo sa okrem Petra Sagana žiadny jazdec nedokázal výraznejšie presadiť?

– Situácia je už niekoľko rokov zvláštna, tragická a smutná, ťažko sa to dá pomenovať. Cestná cyklistika je takzvaná „kráľovská disciplína“, vedenie je také aké je a výsledky sú také, aké sú. Ak to vyhovuje zvoleným a tým, ktorí volili vyššie uvedených funkcionárov, tak je všetko v poriadku. Pamätám si, že v minulosti tu bolo niekoľko silných základní cyklistiky – Rožňava, Humenné, Prešov atď. Tie tvorili určité piliere systému a fungovania, vychovali cyklistov, trénerov, funkcionárov. Bol tu dialóg, bol tu rešpekt. Dnes sa stačí pozrieť na Slovenský pohár, koľko klubov, oddielov s 10-15. členmi tu naozaj existuje. Realita nepustí. No a to sa prejavuje na kvalite, výsledkoch a smerovaní slovenskej cyklistiky.