Regióny Bratislava Žilina Martin Top

VIDEO MATOVIČ nahneval ľudí! Na ulici ho OPĽÚVALI: Tvrdá OBRANA, kopol si do LGBTI komunity

Igor Matovič. ZDROJ: TASR/Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Približne pre mesiacom sa pred parlamentom odohral nepríjemný incident. Skupinka protestujúcich ľudí sa priblížila k bývalému premiérovi Igorovi Matovičovi a začala ho vulgárne osočovať. Niektorí sa dokonca neštítili ho opľuť, a to rovno pred zrakmi policajtov a okoloidúcich. Počas svojich debát Bez ochranky sa bývalý premiér rozhodol reagovať na tento incident a kopol si do LGBTI komunity. Na aktérov zvažuje podať trestné oznámenie. 

 

Incident sa odohral začiatkom mája. Pred parlamentov sa zišla LGBTI komunita, ktorá sem prišla protestovať a bojovať za svoje práva. V istej chvíli tadiaľ prechádzal Igor Matovič, ktorého zastavila redaktorka, aby sa ho opýtala na jeho názor k danému protestu.

Práve jeho vyjadrenie rozprúdilo v dave vášne a bývalému premiérovi niektorí ľudia vulgárne vynadali. Padli slová ako “Čurák” či “Vyje*aný chu*aj”. Niektorí Matoviča aj opľuli. Polícia aj napriek tomu nezasiahla.

K celému incidentu sa v tom čase vyjadrili predstavitelia organizácie Povedzme nie, podľa ktorých celý útok vyprovokoval práve predseda strany OĽaNO. “Žiaľ, aj my sme počuli ako pokračoval vo svojich transfóbnych vyjadreniach, ktoré opakovane šíri. Polícia ho neoddelila od ľudí, z ktorých mnohých opakovane uráža, ba dokonca im siaha na ich vlastnú existenciu, a to, žiaľ, viacerých účastníkov zhromaždenia nenechalo chladných. Myslíme si, že polícia zle vyhodnotila situáciu a svojou nečinnosťou umožnila Igorovi Matovičovi vyvolať tento incident,” poznamenali na sociálnej sieti.

Vyjadrilo sa aj hnutie Inakosť, ktoré sa od podobných útokov dištancuje. “Jednoznačne sa dištancujeme od verbálnych a fyzických útokov na verejnom zhromaždení, aj keď sme neboli jeho organizátormi. Takéto prejavy nemôžu mať miesto ani pri protestných akciách, najmä ak voláme po dodržiavaní ľudských práv a demokratických hodnôt. Zároveň však odmietame, aby zlyhania jednotlivcov, ktorí konali v rozpore s pokynmi organizátorov, boli dôvodom na zovšeobecňovanie a odsudzovanie celej LGBTI komunity či aktivizmu za jej práva. Práve Igor Matovič je jedným z politikov, ktorí sú najviac zodpovední za vulgarizáciu verejnej diskusie a rozdeľovanie slovenskej spoločnosti. Nedovoľme mu, aby rozdúchavaním nenávisti voči menšine prekryl svoje zlyhania. Za jeho rozkladné pôsobenie na čele vlády, alebo najsilnejšej vládnej strany mu vystavme vysvedčenie v septembrových voľbách,” skonštatovali na sociálnej sieti.

Matovič  terčom útoku opäť, zvažuje aj trestné stíhanie

Matovič sa po takmer mesiaci k celému incidentu vyjadril opäť, a to práve počas svojich debát s ľuďmi po celom Slovensku. Podľa neho sa celý incident stal úplne inak a útok počas protestu LGBTI komunity neinicioval. Neváhal si však opäť kopnúť do tejto komunity. “Ja som išiel dole. Išli sme do našej centrály. Zrazu ma tam oslovila novinárka, ktorá tam čakala týchto transexuálnych, transrodových a neviem akých LGBTI aktivistov. Pýtala sa ma tam nejaké veci, áno, zhodu okolností aj to, čo si o tom myslím. Povedal som, že považujem za choré, keď sa muž prerába na ženu, a potom sa zrazu tvári, že on je športovec a vyhráva súťaže. Prepáčte, nepodporoval som ich nikdy,” poznamenal v úvode svojej debaty.

Policajti podľa neho nemali šancu zasiahnuť, pretože takýto priebeh podujatia neočakávali. “Policajti si mysleli, že toto je naozaj meriumilovná komunita, ktorá nikomu neublíži a všetci ubližujú len im. A ja som veľmi rád, že som to video natočil, že som ukázal, že sa správali vulgárne agresívne, útočili, pľuli,” dodal.

Podobnému útoku pritom mal čeliť aj pred samotnou debatou v Martine. “Veľmi podobné som mal teraz tu stretnutie s vašimi kolegami, keď tu jedna pani, ktorá sa teraz pozerá, si odpľula predo mnou, ani nie 10 metrov od očí,” skonštatoval.

Na protestujúcich ľudí, ktorí na neho zaútočili 2. mája počas protestu LGBTI komunity však zvažuje podať trestné oznámenia. “Som pozvaný k policajtovi, že mám podať trestné oznámenie na nich. Chcú odo mňa vysvetlenie a budú tam viesť trestné stíhanie. Lebo tam boli skutky, ktoré sú na trestné stíhanie,” dodal v závere.