Regióny Bratislava Top

VIDEO Záhada zrazeného tvora: Odborníčka sa prikláňa k jedinej možnosti

Zdroj: zoznam.sk

BRATISLAVA – Záhada okolo neznámeho tvora, ktorý sa objavil na hraniciach hlavného mesta, je o krok bližšie k rozlúsknutiu. Osudným sa mu stali Jarovce, kde ho zrazilo auto. Privolaní poľovníci, veterinári či pracovníci Štátnej ochrany prírody boli pri identifikácii zvieraťa bezradní. S istotou nevedeli určiť, či išlo o vlka, šakala alebo psa. K objasneniu pôvodu záhadného tvora majú pomôcť testy DNA. Ich výsledky sú však v nedohľadne. S otázkou, aké zviera to vlastne skončilo pod kolesami auta sa reportérka Zoznam.sk obrátila na lektorku vzdelávania z bratislavskej ZOO Katarínu Gregušovú.

 

O rozruch sa v bratislavských Jarovciach postaralo neznáme zviera. Začiatkom týždňa sa totiž zatúlalo do okrajovej časti hlavného mesta, kde ho zrazilo auto. Otrasený vodič nedokázal na mieste určiť, aké zviera to skončilo pod jeho kolesami. Privolaní policajti boli rovnako na identifikáciu krátki. Na pomoc si preto privolali poľovníkov a Štátnu ochranu prírody, ktorí mali pomôcť rozlúštiť túto záhadu. Ani tí nevedeli s istotou zviera zaradiť či ide o vlka, šakala alebo psa.

ZÁHADA zrazeného tvora na okraji Bratislavy: Jeho pôvod určia až testy DNA

 

Podozrenie, že by zrazeným tvorom mohol byť pes, okamžite vylúčila zoologička Katarína Gregušová, ktorá pôsobí v bratislavskej zoologickej záhrade. ,,Podľa fotiek, ktoré som videla, by to nemal byť československý vlčiak. Takže toho psa môžeme vylúčiť,” povedala pre Zoznam.sk lektorka vzdelávania Gregušová. Avšak priznala, že identifikácia mŕtveho tvora je veľmi náročná. V hre stále zostávajú dve zvieratá. ,,Mohlo ísť kľudne o mladého vlka alebo šakala. Ani jedno by z toho nemalo byť vylúčené. I keď ja sa viac prikláňam k tomu, že by to mohol byť šakal,” doplnila na margo zrazeného tvora.

Zaujímavosti o rozdieloch medzi vlkmi, šakalmi a psami či o ich výskyte na území Slovenska sa dozviete vo videu:

Presnú identifikáciu majú potvrdiť až zdĺhavé testy DNA. ,,Vzorky z kadáveru budú podrobené DNA analýze a až následne budeme vedieť povedať, či sa jednalo o vlka alebo iné zviera. Prípad bude riešený so Správou Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, ktorá odobraté vzorky odošle na rozbor na veterinárnu kliniku v Brne,” povedala pre Zoznam.sk hovorkyňa Štátnej ochrany prírody Anna Weissová.

Mohlo by vás zaujímať: