Regióny Bratislava Top

VIDEOREPORTÁŽ z nočnej Bratislavy: Posledné hodiny pred koncom núdzového stavu. Čo všetko sme zažili s hliadkami?!

Stretnutie dvoch hliadok po Hradom. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar

BRATISLAVA – Bol piatok večer a posledné hodiny pred ukončením núdzového stavu. Osem mestských policajtov a nočný primátor Bratislavy Martin Královič si o 20:30 na Námestí Ľudovíta Štúra urobili krátku strategickú poradu. Pomenovali si kritické časti centra, kde očakávali väčšie množstvo ľudí a možné porušovanie opatrení. Po desiatich minútach hliadkovacie autá vyrazili do terénu. A Zoznam.sk bol celý čas pri tom. Počas troch hodín sme toho zažili naozaj dosť. Od slušných ľudí až po agresívnych opitých jednotlivcov, ktorí nám vulgárne nadávali.

 

Viezli sme sa v aute s nočným primátorom po uliciach hlavného mesta. Naša prvá zástavka bola Stará Tržnica. Práve toto miesto je v posledných rokoch známe ako „párty zóna“. Autom mestskej polície sme sa previezli medzi popíjajúce skupinky, aby sme ich svojou prítomnosťou upozornili, že o pätnásť minút bude koniec zábavy. Mestskí policajti vystúpili z auta a veľmi slušne upozorňovali, aby všetci pomaly ukončili zábavu a pobrali sa domov. Blížila sa deviata hodina. Väčšina ľudí napriek stúpajúcej hladine alkoholu bola slušná a rešpektovali pokyny policajtov. Narazili sme na dve skupiny Slovákov, ktorí sa verbálne pustili do nášho fotoreportéra. Vulgárne mu nadávali. Nepáčila sa im prítomnosť médií. Policajti s nočným primátorom situáciu zvládli bez problémov, s niektorými si vymenili aj zopár zdvorilostných viet. O 21:15 bol pred Starou Tržnicou pokoj a miesto sa vyprázdnilo. Nasadli sme do auta a presunuli sa na Obchodnú ulicu, do sídla Zásahovej jednotky Mestskej polície.

Nočný primátor Martin Královič skontroloval na obrazovke mestské kamery. Situácia vyzerala v meste pokojne. Rozhodli sme sa, že si dáme kávu a dohodneme sa, kam pôjdeme ďalej. Káva ešte nebola zaliata a už hliadky hlásili, že na Židovskej ulici je problém. „Dva podniky sú otvorené a zhromažďuje sa tam veľké množstvo ľudí,“ znelo hlásenie. Na miesto vyrazili tri autá, aby ukončili zábavu pod Bratislavským hradom. Desiatky ľudí s pohárikmi v ruke postávali pred otvorenými podnikmi a posedávali na schodoch smerom na Hrad. Mestskí policajti spolu s Martinom Kralovičom ich opäť slušne prosili, aby sa pobrali domov. Zopár podguráženým jedincom sa však opäť nepáčila naša prítomnosť. Keď to videl jeden z mestských policajtov, rozhodol sa, že nás radšej bude strážiť pred ich atakmi. V tejto časti Bratislavy nielen konzumujúci, ale ani podniky nedodržiavali opatrenia. Niektorí ľudia sedeli v interiéroch a popíjali, akoby sa ich žiadne obmedzenia netýkali. Jeden agresívny mladý muž vysvetľoval, že on je len na prechádzke so psami, ktoré držal na vôdzke. Po pár minútach sa dav opäť rozpustil a s „našou“ hliadkou sme sa vydali ďalej. Skontrolovali sme Dunajskú ulicu a vydali sa k Blumentálu. Pred malým podnikom postávali asi piati ľudia. Keď sme vystúpili z auta, do nosa nám udrel silný zápach marihuany, ktorý sa šíril ulicou. Keď skupinka zbadala hliadku, slušne sa pozdravila a pobrala sa domov. Zábava skončila. No o pár desiatok metrov ďalej, v jednom z dvorov, to naozaj žilo. Ľudia popíjali za stolmi pivo a diskutovali. Keď štyria mestskí policajti s nočným primátorom vstúpili dnu, nastalo hrobové ticho. Nočný primátor prevádzkovateľovi slušne vysvetľoval, že porušili predpisy. Ten sa tichým hlasom vyhováral na čašníkov. Mestskí policajti hodinu a pol po zákaze nočného vychádzania pristúpili už k pokutám. Kontrolovali občianske preukazy a rozdali desať blokových pokút za 20 euro. Ľudia boli pokojní a bez zbytočných slov pokuty zaplatili.

 

S hliadkou smerujeme pred Starú Tržnicu, kde je rušno. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar

Nasadli sme znova do áut. Z vysielačky prišlo ďalšie hlásenie, že v Medickej záhrade je skupinka, ktorá sa tam zabáva. Jeden vchod bol stále otvorený. Niekoľko minút sme čakali v tme pri nezamknutej bráne. Zdalo sa, že kým sme prišli, skupina odišla. Bránu sme zatvorili a vydali sa do mesta. Hliadky dostali hlásenie, že opäť sa na Židovskej ulici zhromaždil väčší dav ľudí. Jedna hliadka sa vrátila pred podniky, kde bolo rušno a my sme išli z druhej strany Hradu, aby sme „odchytili“ utekajúcich ľudí. Oproti nám pokojne kráčal mladý pár. Keď ich hliadka zastavila, že porušujú zákaz vychádzania a mali počkať pár hodín na ukončenie núdzového stavu, mladá slečna začala pokojne vysvetľovať: „Viete, dlho sme sa nevideli, veľmi ho ľúbim a už dlhšie som nevedela bez neho vydržať.“ Na chodníku sme stretli ešte troch mladých ľudí, ktorí argumentovali, že blokovú pokutu už dostali. Ukázali nám o tom aj doklad. Na chodníku pod Hradom sme sa narazili na druhú hliadku, ktorá išla od Židovskej ulice. „Tak koľkí sa vyhovárali, že už pokutu dostali?“ pýtal sa mestský policajt.

 

Dohováranie hliadok mestskej polície, aby ukončili zábavu a odišli domov. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar

Tridsať minút pred polnocou sme sa vrátili na Obchodnú ulicu. Nočný primátor Martin Královič sa pred stanicou hliadok s miernym pobavením spýtal: „Tak koľko ľudí sa odvolávalo na mňa, že ma poznajú, keď ste im chceli dať pokutu?“ Jeden policajt sa usmial a spomenul len jednu dámu. „Keď to bude ktokoľvek robiť, tak im dajte ešte väčšiu pokutu,“ zdôraznil nočný primátor. My sme sa rozlúčili a prešli sa už spiacim mestom.

To, ako to v bratislavských uliciach vyzeralo v noci z piatka na sobotu, si môžete pozrieť v našej galérii.

 

Galéria
Dohováranie hliadok mestskej polície, aby ukončili zábavu a odišli domov. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Židovská ulica: Ľudia nerešpektujúci opatrenia a posledný zákaz vychádzania. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Nočný primátor s hliadkami mestskej polície po pokojnom rozpustení davu. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Štvrťhodina po záverečnej: Miesto je pokojné. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Poslední ľudia odchádzajú spred Starej Tržnice. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Ľudia pomaly odchádzajú a opúšťajú priestor pre Starou Tržnicou. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Personál krátko po deviatej balí stoličky pre Starou Tržnicou. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Mestskí policajti upozorňujú ľudí, aby pomaly dopíjali a ukončili zábavu. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
S hliadkou smerujeme pre Starú Tržnicu, kde je rušno. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Pred Starou Tržnicou je rušno a ľudia sa pred deviatou večer bavia. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Porada nočného primátora s hliadkami Mestskej polície. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Stretnutie dvoch hliadok po Hradom. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Hliadka dostala hlásenie, že smerom k nej „utekajú“ ľudia zo Židovskej ulice. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Kráčame pod Bratislavský hrad skontrolovať situáciu. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Hliadky rozdali desať blokových pokút. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Dav na Židovskej ulici rozpustený. Ulica je pokojná. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
Mestská polícia dáva blokové pokuty vo dvore na terase blízko kostola Blumentál. Zdroj: Zoznam.sk / Ján Zemiar
navigate_before
navigate_next