Regióny Bratislava Top

Toto Rusov rozhodne nepoteší: Bratislava sa rozhodla pre radikálny krok

V Bratislave premenujú základnú školu a ulicu.
V Bratislave premenujú základnú školu a ulicu. Zdroj: Facebook/ Miroslav Dragun - Som Petržalčan

BRATISLAVA – Vojna na Ukrajine zasiahla aj viacerých slovenských obyvateľov, ktorí sa len s hrôzou pozerajú, čo sa u našich susedov deje. Viacerí starostovia odsúdili vojnové kroky Ruska a pristúpili k ešte prísnejším opatreniam. V Bratislave sa rozhodli premenovať základnú školu aj ulicu, kde sídli ruská ambasáda.

 

Hrôzostrašná správa o bezprecedentnom útoku Ruska na Ukrajinu obletela celý svet ešte vo štvrtok 24.2. 2022. Po celej krajine sa začali ozývať hlasné výbuchy a výstrely. Ľudia začali zo strachu pred smrťou utekať preč zo svojich domov, a to aj na Slovensko, ktoré sa okamžite zmobilizovalo a začalo bezmocným ľuďom pomáhať. Vládni predstavitelia odsúdili takýto krok Ruska a začali debatovať o ďalšom postupe.

Situácia však nie je ľahostajná ani starostom Bratislavy, ktori po zverejnení informácií o útoku, tento krok odsúdili. “Na úvod dnešného zastupiteľstva sme spoločne s poslankyňami a poslancami, starostkami a starostami prijali vyhlásenie Hlavného mesta SR Bratislavy, ktorým hlboko odsudzujeme agresiu Ruskej federácie voči Ukrajine. Bratislava je pripravená pomôcť obyvateľom nášho partnerského mesta Kyjeva aj všetkým obyvateľom Ukrajiny a sme pripravení pre tento účel vyčleniť prostriedky z rozpočtu mesta,” poznamenal Matúš Vallo primátor Bratislavy na sociálnej sieti.

Starostka bratislavskej mestskej časti Staré mesto Zuzana Aufrichtová sa však rozhodla pre radikálnejšie kroky. Predstavitelia mestskej časti totiž plánujú premenovať ulicu, kde sídli ruská ambasáda a pomenujú ju po odporcovi Kremľa. Doteraz táto ulica niesla názov Godrova ulicu avšak odteraz by sa mala volať Nemcová, teda po zavraždenom opozičnom politikovi Borisovi Nemcovovi. Urobila tak na 7 výročie jeho tragickej smrti, kedy ho na ulici zastrelil neznámy muž. Boris Nemcov bol významný ruský liberálny politik, ktorý otvorene kritizoval prezidenta Vladimira Putina. Premenovanie však ešte musia schváliť poslanci na miestnom zastupiteľstve. Okrem toho tiež starostka dodala, že Staré mesto ambasáde zrušilo výhodu byť vopred informované o každom ohlásenom proteste a okrem toho prišli aj o 5 parkovacích miest.

S radikálnym krokom prišiel aj poslanec zastupiteľstva Bratislava – Petržalka Miroslav Dragun. “Na základe dnešnej komunikácie s úradom, starostom, členmi komisie školstva Petržalka a riaditeľkou ZŠ Černyševského požiadame o odstránenie mena vojnového putinovského kolaboranta Anatolija Karpova z názvu našej základnej školy,” poznamenal na sociálnej sieti. Ako ďalej dodal, “Nie je možné, aby vojnoví štváči niesli meno našej školy. Aj týmto spôsobom sa pripájame k sankciám.” Premenovanie tejto základnej školy však ešte musí schváliť Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

V Bratislave premenujú základnú školu
V Bratislave premenujú základnú školu. Zdroj: Facebook/ Miroslav Dragun – Som Petržalčan

Anatolij Jevgenievič Karpov, po ktorom je pomenovaná základná škola v Petržalke, je šachový majster. Anatolij hlasoval za rezolúciu, ktorou bola uznaná samozvaná Donecká ľudová republika a Luhanská ľudová republika. Aj pretomu ho Bratislavský šachový zväz pozbavil činnosti.