Regióny Bratislava

Vysokokoškoláci vyvesia na znak odporu dúhovú vlajku. Politikov žiadajú o bezpečnostné opatrenia

LGBTI, Pride, Dúha, Bratislava, dúhová vlajka
Vysokoškolskí študenti vyvesia dúhovú vlajku ako symbol odporu. Ilustračné foto. Zdroj: Ján Zemiar

BRATISLAVA – Členovia akademického senátu Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení žiadajú politikov a vládu, aby okamžite prijali prísnejšie opatrenia v súvislosti so stíhaním za prejavy rasizmu, homofóbie a neonacizmu. Apelujú na vyvesenie dúhových vlajok.

“Rozhodli sme sa, že na budove našej fakulty symbolicky umiestnime vedľa štátnej zástavy Slovenskej republiky aj dúhovú zástavu hnutia LGBTI+. Nielen ako prejav solidarity, ale v týchto chvíľach aj ako symbol odporu,” uviedli členovia senátu v stanovisku a vyzvali aj ostatné školy a univerzity k tomuto kroku.

Vyzvali tiež všetky politické strany a zoskupenia zastúpené v parlamente, aby na svojich sídlach vztýčili dúhovú vlajku. Upozornili tiež na verejne pôsobiacich homofóbnych politikov, ktorí “v poslednom období dramaticky zvyšujú mieru intolerancie na Slovensku”.

V centre Bratislavy na Zámockej ulici došlo v stredu večer pred podnikom, ktorý navštevuje LGBTI+ komunita, k streľbe. Na mieste zomreli dvaja muži. Zranená bola jedna žena. Páchateľ z miesta činu ušiel. Polícia ho našla ráno mŕtveho. Prípad vyšetruje Národná kriminálna agentúra.