Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

CHLEBOVÉ šialenstvo! Zaplatíme za kilo viac ako 3 eurá?

Zaplatíme za kilogram chleba viac ako 3 EURÁ? Pekári avizujú výrazné zdražovanie. Ilustračné foto. TASR / Pavel Neubauer

BRATISLAVA – Ceny základných potravín, tovarov a služieb rastú na Slovensku už niekoľko mesiacov a podobný trend treba očakávať aj v roku 2023. Inflácia je rekordná, ceny energií sú nepredvídateľné, nový Zákonník práce a príplatky pre zamestnancov, uvažovaný zákaz predaja v nedeľu sú iba ďalšími ukazovateľmi, ktoré ceny nekontrolovateľne zvyšujú.  

 

Najväčšie výdavky domácností sú na energie, bývanie a potraviny. Pričom práve pri nich si opäť výrazne priplatíme. Dôvodom sú vysoké ceny energií. Aj keď ich vláda zastropovala pre tých odberateľov elektriny, ktorých ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín a pri plyne 100 megawatthodín. Maximálna cena za silovú elektrinu je na úrovni 199 EUR za megawatthodinu a pri plyne 99 EUR za megawatthodinu. Ale to najmä pekárom nestačí a sú rozhodnutí výrazne zdvihnúť ceny chleba, pečiva a ďalších pekárenských výrobkov. Likvidačné sú totiž pre nich aj ďalšie vstupné položky – nákupné ceny materiálov a služieb, platy, odvody a dane. Mnohé prevádzky tak už museli ich majitelia zatvoriť a ďalšie to čaká. „Žiaľ, prevádzky sa od konca septembra 2022 zatvárajú na celom Slovensku práve z dôvodov extrémnych nárastov cien energií. Týždenne dostávame správy o 4 – 5, ktoré buď výrazne obmedzili alebo úplne ukončili svoju výrobu. Dokonca máme prípady aj z Bratislavy, kde je disponibilný príjem obyvateľov najvyšší na Slovensku,“ povedal Milan Lapšanský, predseda predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

 

Rok 2022 bol najťažším v histórii pekárstva. V roku 2023 príde ďalšie zvýšenie cien. Ilustračné foto. ZDROJ: TASR/Pavel Neubauer

To, že sa bude zvyšovať cena chleba, pečiva, pekárenských výrobkov a cestovín na Slovensku je preto viac ako reálne. „Ceny chleba a pečiva na pultoch nestanovujú pekári, cukrári či cestovinári, ale obchodné reťazce. Z pohľadu odbytových cien, čiže cien, za ktoré dodávame reťazcom, však k nárastu určite dôjde. Agrorezort nám pomohol doslova drobnými, čo situáciu v našom sektore nerieši. Minister radšej podpisuje nezmyselné memorandá s obchodníkmi. A to sme pritom súčasťou kritickej infraštruktúry štátu a tvoríme súčasť najdôležitejšej slovenskej potravinovej vertikály,“ naznačil Lapšanský. Podľa vyjadrení viacerých majiteľov pekárni môže byť cena chleba už o pár týždňov na úrovni 3 eurá za kilogram a viac, pri rožkoch by to mohlo byť 20 centov za kus.

 

Zaplatíme za kilogram chleba viac ako 3 eurá? Pekári avizujú výrazné zdražovanie. Ilustračné foto. ZDROJ: TASR Neubauer

Pekári, cukrári ani cestovinári nechcú svoje odbytové ceny zvyšovať. Prajeme si, aby boli naše výrobky dostupné slovenským spotrebiteľom. Už teraz pritom narážame na znížený dopyt po výrobkoch s vyššou pridanou hodnotou ako je sladké pečivo či zákusky. Zamestnávame 12 000 ľudí vo všetkých regiónoch Slovenska. Neraz sú to celé rodiny a cítime k nim zodpovednosť. Ceny však budú musieť rásť a bude na obchodných reťazcoch, ktoré dosiahli mimochodom minulý rok historicky najvyššie zisky, aby znížili svoje obchodné prirážky tak, aby naše výrobky zostali dostupné všetkým obyvateľom. Rozhodnutia o pultových cenách našich výrobkov sú plne v kompetencii reťazcov a sú výsledkom ich obchodnej politiky,“ dodal Lapšanský.