DEFINITÍVNY KONIEC Mariána Kotlebu aj poslaneckého klubu ĽSNS

BRATISLAVA – Poslanec z klubu OĽANO svojím posledným statusom na sociálnej sieti avizoval, že zanikol poslanecký klub za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Gábor Grendel priložil aj rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky. 

 

„Dnes som v zastúpení predsedu Národnej rady SR podpísal rozhodnutie o zániku mandátu Mariána Kotlebu a zároveň aj rozhodnutie o zániku poslaneckého klubu ĽSNS,“ píše Grendel na facebooku. V rozhodnutí predsedu Národnej rady Slovenskej republiky z 19. apríla 2022 stojí, že: „v nadväznosti na rozhodnutie predsedu Národnej rady Slovenskej republiky č. 1044 z 19. apríla 2022 o zániku mandátu poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mariána Kotlebu sa počet členov Klubu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko znížil na sedem,“ vysvetľujú v rozhodnutí s tým, že podľa zákona o rokovacom poriadku Národnej rady Slovenskej republiky klub viac nespĺňa stanovený minimálny počet členov poslaneckého klubu, „čím dňom 6. apríla tento klub zaniká,“ citujeme z rozhodnutia.

Status poslanca Gábora Grendela na sociálnej sieti. Zdroj: FB

Odsúdením za úmyselný trestný čin totiž poslanec Marián Kotleba v zmysle Ústavy Slovenskej republiky prišiel o mandát. „Do momentu zloženia sľubu jeho náhradníčky (26.4., v prvý deň najbližšej parlamentnej schôdze) tak poslanecký klub ĽSNS nemá zákonom predpísaný počet poslancov potrebný na ďalšiu existenciu poslaneckého klubu. Jeho kolegovia sa stávajú nezaradenými poslancami,“ napísal ďalej Grenčák.

Rozhodnutie o zániku poslaneckého klubu ĽSNS. Zdroj. FB Gábor Grendel

V rozhodnutí predseda Národnej rady žiada vedúceho Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky zabezpečiť zastavenie čerpania limitu finančných prostriedkov na úhradu výdavkov Klubu poslancov Národnej rady Slovenskej republiky za stranu Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko z rozpočtu.

VINNÝ! Kotlebovi hrozil viac ako 4-ročný trest, nakoniec vyviazol s podmienkou

Odsúdený poslanec nemôže byť asistentom, nemá nárok ani na odstupné. ZDROJ TASR – Jakub Kotian

Viac o téme: Gábor Grendel, ĽSNS, Marián Kotleba, Národná rada, parlament

Súvisiace články