Regióny Bratislava Top

Do kauzy DinoParku v ZOO vstúpil Vallo: Tento rok žiadne dinosaury!

Matúš Vallo. Zdroj: SITA / Branislav Bibel

BRATISLAVA – Dinosaury túto sezónu nebudú. K zatvorenou dinoparku, ktorý bol ešte do soboty neoddeliteľnou súčasťou bratislavskej ZOO, sa už vyjadril aj primátor hlavného mesta Matúš Vallo. Ten smerom k verejnosti odkázal, že dinosaury už počas tejto sezóny v zoologickej záhrade vidieť nebude možné. Avšak rovnako ako ZOO, tak aj on hovorí o hľadaní novej atrakcie, ktorá by mala obľúbený DinoPark nahradiť.

 

K zatvoreniu DinoParku prišlo definitívne v sobotu 29. mája a predchádzalo mu vypovedanie zmluvy s prevádzkovateľom West Media, ku ktorému pristúpila ZOO ešte začiatkom marca. „Treba na rovinu povedať, že aj keď išlo o sochy a nie živé zvieratá, dinosaury boli bez pochýb veľmi populárnou atrakciou pre tisícky detí a nikto z nás sa neteší z toho, že dnes sa nemôžu malé Bratislavčanky a Bratislavčania túlať medzi dinosaurami,“ uviedol Vallo.

Zámerom zoologickej záhrady ani mesta podľa neho však určite nie je vyhnať dinosaurov. Pripomenul, že aj preto ZOO už čoskoro vyhlási proces transparentného výberu novej atrakcie, ktorá nahradí doterajšiu výstavu. Tak skoro sa jej však návštevníci nedočkajú. „Je zrejmé, že dinosaury túto sezónu v bratislavskej ZOO dostupné nebudú,“ povedal primátor. Náhrada by mohla byť k dispozícii návštevníkom už budúcu sezónu.

 

Dinopark patril k obľúbeným atrakciám. Zdroj: TASR / TASR Daniel Veselský

Nevýhodné pre ZOO

Podľa Valla zmluva s doterajším prevádzkovateľom DinoParku vykazovala vážne právne nedostatky. Rovnako ako ZOO, aj Vallo tvrdí, že prevádzkovateľ porušil svoju povinnosť byť zapísaný v registri konečných užívateľov výhod a zmluva bola dlhodobo mimoriadne nevýhodná pre ZOO a naopak veľmi výhodná pre prevádzkovateľa expozície. “Od roku 2003, kedy vznikol DinoPark, vyplatila ZOO Bratislava prevádzkovateľovi 5 151 254 eur ako podiel zo vstupného. ZOO musela platiť prevádzkovateľovi až 30%-ný podiel z celkového vstupného, dokonca aj v zimných mesiacoch, v ktorých bol DinoPark zatvorený. Počas prvých 10 rokov síce prevádzkovateľ zaplatil dokopy 132 776 za nájom pozemkov, v roku 2013 bola ale uzatvorená nová zmluva, v ktorej sa nájom pozemkov už nespomínal,“ argumentoval rovnakými slovami ako aj ZOO.

Od roku 2014 tak mala ZOO zaplatiť prevádzkovateľovi viac ako 2 milióny eur. Ten však podľa Valla neplatil ani za užívanie pozemkov, ani za služby, ktoré ZOO v zmysle zmluvy poskytovala. Platiť nemal ani za za budovy. „Z týchto prevádzok pritom všetky zisky plynuli prevádzkovateľovi výstavy. Zjednodušene povedané, ziskové aktivity DinoParku boli podporované ZOO Bratislava sumami, ktoré z hľadiska rozpočtu ZOO boli zásadné, a to napriek tomu, že DinoPark na tieto ziskové aktivity využíval rozsiahle územie a nehnuteľnosti ZOO, pričom za toto užívanie neplatil,“ tvrdí primátor.

Doterajší právny stav bol podľa neho tak závadný a neudržateľný, že ak sa súčasné vedenie ZOO chcelo vyhnúť problémom, muselo bezodkladne konať. „Najsmutnejšie na celej veci je, že kým sa nezrealizuje nová atrakcia podobného charakteru, v bratislavskej ZOO nebudú pre návštevníkov k dispozícii dinosaury. Napravovanie chýb z minulosti, bohužiaľ, v tomto prípade ani z právneho hľadiska už nebolo možné odkladať,“ dodal.