Regióny Bratislava

Eurovea sa dočká pokračovania. Prvý mrakodrap v hlavnom meste dostal zelenú

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Projekt Eurovea II, komplex šiestich stavieb, v rámci ktorého má na ľavom brehu Dunaja vyrásť prvý mrakodrap v Bratislave, dostal definitívne zelenú. Stavebné povolenie, ktoré vydal ružinovský stavebný úrad na jeseň, nadobudlo právoplatnosť. Súčasťou výstavby sú rozšírenie nákupného centra, rezidenčné a administratívne budovy, nábrežný park s rozlohou 25.000 štvorcových metrov či športoviská.

 “Na základe právoplatného stavebného povolenia sa ešte v decembri spustí realizácia základov stavieb. Po ukončení prípravných prác vo februári 2020 sa začnú realizovať na všetkých objektoch železobetónové konštrukcie,” informuje developerská spoločnosť J&T Real Estate. Tá odhaduje, že rozšírenie nákupného centra by malo byť dokončené do konca roka 2022, byty v prvom slovenskom mrakodrape plánuje odovzdávať v druhej polovici roku 2023. V týchto termínoch by mali byť dokončené aj úpravy bulváru Pribinova, kde majú pribudnúť, okrem iného, aj stromová aleja, dunajská promenáda vrátane zelene, ihrísk a ďalších nových verejných priestorov.

 “Eurovea II si vyžiadala viacročné prípravy, počas ktorých sme intenzívne komunikovali a zlaďovali svoje predstavy s odborníkmi, zástupcami magistrátu, mestských častí, so zástupcami ich odborných útvarov, s vlastníkmi dotknutých nehnuteľností, ako aj s verejnosťou,” poznamenal výkonný riaditeľ spoločnosti Pavel Pelikán s tým, že ambíciou je tiež spojiť nábrežie pred Euroveou so zastávkou MHD na moste.

Zdroj: J&T Real Estate

Developerský poplatok za milióny

Starosta Ružinova Martin Chren v tejto súvislosti už niekoľkokrát zopakoval, že kľúčovou otázkou bude pri tejto stavbe najmä doprava. Týka sa to celej oblasti Mlynských nív, kde je povolená, schválená a kde sa realizuje výstavba obrovského rozsahu. “Za projekt Eurovea II by hlavné mesto a Ružinov mali získať developerský poplatok vo výške troch až štyroch miliónov eur,” skonštatoval pre TASR Chren. Mestská časť spolu s mestom by sa mali spoločne dohodnúť, na čo by mali byť tieto peniaze použité. Prioritou majú byť riešenia problémov dopravy a občianskej vybavenosti v lokalite Nivy.

Pre projekt Eurovea II vydal územné rozhodnutie stavebný úrad Starého Mesta koncom novembra 2018. Právoplatnosť nadobudlo začiatkom júla 2019, keď odvolací orgán po prehodnotení potvrdil, že je právoplatné. Nadriadený orgán, ktorým je v tomto prípade Okresný úrad Bratislava, zároveň potvrdil, že ružinovský stavebný úrad bude miestne príslušným stavebným úradom. Žiadosť o stavebné povolenie zo strany stavebníka dostala mestská časť začiatkom júna tohto roka, následne v auguste začal stavebný úrad stavebné konanie.

Zdroj: J&T Real Estate