Regióny Bratislava Top

Cestovanie z okresu do okresu a návštevy? Odborníci majú zo sviatkov hrôzu

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Tohtoročná Veľká noc je najdôležitejším obdobím za posledné mesiace. Buď sa ukáže disciplinovanosť národa, ktorý bude rešpektovať platné a nesprísnené opatrenia, alebo sa farba na COVID automate z čiernej na bordovú nezmení a obchody zostanú zatvorené. Odborníci však hovoria už dnes o miernom zlepšení situácie, no napriek tomu vydali sériu odporúčaním, ktorými by sme sa mali riadiť počas veľkonočných sviatkov. Ktoré protiepidemiologické opatrenia sú aktuálne v platnosti a čo môžem robiť cez Veľkú noc?

 

Odborníci, ale aj ministri opatrne pripúšťajú, že sa pandemická situácia na Slovensku zlepšuje. Znížil sa počet pozitívnych pacientov či obetí koronavírusu, zredukovala sa aj miera hospitalizácií ľudí s ochorením COVID-19 a potreba umelej pľúcnej ventilácie je tiež na ústupe. Nemocnice tak konečne pociťujú miernu úľavu. Napriek všetkým pozitívam, zostáva krajina podľa COVID automatu v čiernej farbe, čo znamená, že aj naďalej platia tie najprísnejšie protiepidemiologické opatrenia. Ak pozitívny vývoj bude pretrvávať aj po Veľkej noci, je možné, že sa čierne Slovensko zmení na bordové. Otvoriť by sa tak mohli opäť obchody a cesta z okresu do okresu by už by viac nebola podmienená výnimkou.

Pre územie Slovenskej republiky je vydané najprísnejšie celonárodné varovanie. Zdroj: NCZI

Bez šibačov, výletov a ponocovania

Tohtoročná Veľká noc nebude o zástupoch šibačov či o tradičnom stretávaní sa vzdialených rodín. Rovnako tak aj cestovanie mimo okres je pre túto chvíľu vylúčené, čo sa vzťahuje aj na vycestovanie do prírody či na chatu, ktorá neslúži ako dlhodobý ,,domov”. Dovolené nie je ani navštevovanie domácností v rovnakom okrese. V platnosti zostáva aj zákaz vychádzania, ktorý platí od 20. hodiny večer do 5. hodiny ráno. V tomto čase nie je možná návšteva čerpacej stanice, autoservisu, trafiky, autoumývarne, banky, poisťovne a nie je povolený ani individuálny šport v prírode, ktorým je napríklad beh. Dokonca ani jarné opekačky s priateľmi sa nenachádzajú medzi výnimkami, ktoré by dovoľovali stretávanie sa s inými osobami, ako s tými z vašej domácnosti. Preto si na vychutnanie horúceho špekáčika s priateľmi a na vyštípané oči od dymu budeme musieť ešte počkať.

Povolené ale zostáva nakupovanie v potravinách, drogérii či lekárni. Navštíviť by ste však mali predajňu, ktorá je k vášmu bydlisku najbližšie, aby ste neprekročili hranice okresu. Na tieto činnosti nie je potrebný doklad o negatívnom teste. Napriek tomu, že kostoly zostávajú zatvorené, absolvovať bohoslužbu je možné, avšak len v individuálnom meradle za prísnych protiepidemiologických opatrení.

Situácia na Slovensku po regiónoch platná do 4.apríla. Zdroj: NCZI

Veľkonočné desatoro

Odborníci apelujú na verejnosť, aby sa počas Veľkej noci riadila odporúčaniami, ktoré majú posilniť zlepšujúcu sa situáciu. ,,Pre každého z nás bude ťažké vzdať sa stretnutí s rodinou a priateľmi, spoločnej oslavy viery alebo tradičnej šibačky a oblievačky. Musíme to však urobiť. Po Vianociach sme všetci videli, akú veľkú cenu môžeme zaplatiť za pár bezstarostných dní. Nedopusťme, aby sa to zopakovalo,” uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas v otvorenom liste. V prípade nedodržiavania platných nariadení sa odborníci obávajú, aby tieto sviatky nedopadli ako tie vianočné, pri ktorých bolo povolené cestovanie za jednou rodinou. Prax ukázala, že toto pravidlo bolo porušované, čo sa vo výraznej miere odrazilo aj na počte nakazených. V súčasnosti sa tak nariadenia síce nesprísnili, ale ani nepovolili.

  1. Obmedzme stretnutia
  2. Odložme šibačku a polievačku
  3. Zúčastnime sa bohoslužieb virtuálne
  4. Prejavme lásku k blížnemu tým, že sme zodpovední a nenakazíme ho
  5. Oddychujme v prírode
  6. Cestujme len v rámci okresu
  7. Chráňme sa nosením rúšok aj vonku
  8. Rešpektujme 14-dňovú karanténu svojich príbuzných, ktorí sa vrátili zo zahraničia, registrujme ich v e-hranici.
  9. Nenavštevujme ani očkovaných starých rodičov a rodičov
  10. Športujme bezpečne – individuálne a v prírode

,,Prosím, urobme všetko pre to, aby sme sa v tejto kritickej chvíli uchránili pred infekciou a nerozšírili ju ďalej medzi svojich blízkych. Ak budeme disciplinovaní a čísla sa budú naďalej zlepšovať, budeme môcť vrátiť deti do škôl a pomaly rušiť obmedzenia, ktoré nám všetkým komplikujú život,” uzavrel hlavný hygienik SR Mikas.

Pandemická situácia sa na Slovensku zlepšuje. Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Mohlo by vás zaujímať: