Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Handlová Skalica Kežmarok Levoča Top

NEMOCNICE kolabujú a odkladajú operácie. Pozrite sa, v ktorom meste vám poskytnú iba základnú starostlivosť

Podľa vlády je v nemocniciach nedostatok lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou. ZDROJ: TASR / Milan Kapusta

BRATISLAVA – Obmedzenie bielej medicíny, odklad plánovaných operácii, poskytovanie iba neodkladnej ústavnej zdravotnej starostlivosti, znižovanie rozsahu svojej činnosti. To je realita dnešných dní v slovenských nemocniciach.  

 

Kto nemusí, ten nech dnes do nemocnice radšej ani nejde. Hlavné slovo má totiž improvizácia a priority sú nastavené hlavne na liečenie pacientov s respiračnými problémami na covid-19. Viaceré nemocnice tak prešli na núdzový režim. Fakultná nemocnica AGEL Skalica od štvrtka poskytuje iba neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť s  výnimkou pacientov, ktorým sa podáva onkologická, dialyzačná alebo biologická liečba. „Aktuálna pandemická situácia v nemocnici sa za posledné dni zhoršila, pribúdajú noví covidoví pacienti a plne vyťažené sú aj lôžka s napojením na umelú pľúcnu ventiláciu. Tu sú najťažšie prípady, pričom všetci pacienti, ktorí vyžadujú napojenie na UPV, sú nezaočkovaní a drvivá väčšina aj ostatných hospitalizovaných covidových pacientov,“ Informovala hovorkyňa skupiny Agel Sk Martina Pavliková. Zdravotná starostlivosť je poskytovaná vo všetkých urgentných prípadoch aj necovidovým pacientom.

FAKTY A REALITA slovenského zdravotníctva. CHAOS, zavádzanie a SĽUBY

Levočská nemocnica poskytuje vo svojej lôžkovej časti len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Výnimku tvoria onkologickí pacienti a pacienti, ktorým sa poskytuje biologická liečba. Reaguje tak na príkaz ministerstva zdravotníctva o rozsahu poskytovaných služieb zariadení hospodárskej mobilizácie. Zariadenie vyčerpalo kapacitu svojich reprofilizovaných lôžok. “Toto rozhodnutie platí počas doby trvania mimoriadnej situácie,” uviedol riaditeľ nemocnice v Levoči František Lešundák. Na internom oddelení nemocnice je aktuálne hospitalizovaných 23 pacientov s ochorením COVID-19. “Ďalším ôsmim pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 je poskytovaná zdravotná starostlivosť na psychiatrickom oddelení,” doplnila hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková.  Nemocnica zároveň eviduje 15 pozitívnych zamestnancov, ďalší traja sú v karanténe.

 

Podľa vlády je v nemocniciach nedostatok lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou. ZDROJ: TASR / Milan Kapusta

Na základe príkazu ministerstva zdravotníctva pre zariadenia hospodárskej mobilizácie mení nemocnica v Kežmarku rozsah svojej činnosti. “V lôžkovej časti bude poskytovať výlučne neodkladnú zdravotnú starostlivosť, výnimku tvoria onkologickí pacienti a pacienti, ktorým sa poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba,” povedala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková. “Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny sú vyčlenené štyri lôžka s možnosťou napojenia na umelú pľúcnu ventiláciu, čo je v našom prípade maximálny počet lôžok,” doplnil riaditeľ nemocnice František Lešundák s tým, že obmedzenia starostlivosti v lôžkovej časti majú platiť počas doby trvania mimoriadnej situácie. V nemocnici sa starajú spolu o 25 pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19, pričom traja z nich potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie, jeden je napojený na takzvaný higflow. “Deväť pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19 je hospitalizovaných na kyslíkových lôžkach oddelenia dlhodobo chorých, ktorého prevádzka sa taktiež musela prispôsobiť aktuálnej situácii,” doplnila Pavliková.

Politici nás hodili cez palubu a ľudia sa nám vyhrážajú: Kde je pravda o pľúcnych ventiláciách?

Nemocnica Agel Levice začala poskytovať len neodkladnú ústavnú zdravotnú starostlivosť. Znamená to úplné pozastavenie plánovanej bielej medicíny. Výnimkou sú pacienti, ktorí dostávajú onkologickú, biologickú liečbu a chodia na dialýzu. Zachovaná ostáva tiež operačná  jednodňová ambulantná zdravotná starostlivosť, potvrdil riaditeľ nemocnice Ján Belanský.  Aktuálna pandemická situácia je v levickej nemocnici pod kontrolou, už niekoľko týždňov sú však plne vyťažené lôžka pre najťažších pacientov s ochorením COVID-19, ktoré disponujú napojením na umelú pľúcnu ventiláciu. „Všetci pacienti, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu,  sú nezaočkovaní. Enormne stúpla oproti druhej vlne pandémie aj úmrtnosť pacientov napojených na umelú pľúcnu ventiláciu,“ povedal Belanský. Nemocnica sa aktuálne stará o 23 pacientov s novým koronavírusom, traja sú vzhľadom na veľmi ťažký priebeh ochorenia napojení na umelú pľúcnu ventiláciu a jeden na Hi-Flow.

Minister Lengvarský dal príkaz za obmedzenie bielej medicíny. ZDROJ: TASR / Milan Kapusta

Ambulantnú a následnú zdravotnú starostlivosť bude poskytovať aj nemocnica v Handlovej aj počas mimoriadneho režimu. “Vzhľadom na to, že naša nemocnica poskytuje len následnú zdravotnú starostlivosť v rámci oddelenia dlhodobo chorých a ambulantnú zdravotnú starostlivosť, obmedzenie plánovaných hospitalizácií a zákrokov v zmysle príkazu ministra zdravotníctva sa nás netýka,” vysvetlila riaditeľka nemocnice Marta Eckhardtová. Nemocnica nedisponuje lôžkami s umelou pľúcnou ventiláciou. “Robíme všetko, čo je v našich silách, tretia vlna naplno zasiahla predovšetkým neočkovaných pacientov. Vďaka zaočkovanosti nemáme obrovské výpadky personálu, ako to bolo v predchádzajúcom období,” dodala Eckhardtová.

Núdzový stav na Slovensku? Zabudnite, pokračuje chaos a zmätok. Ľudia si robia čo chcú

Vo Fakultnej nemocnici Trnava bolo do štvrtka 26.11. hospitalizovaných 85 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebovalo desať pacientov, čím je úplne využitá kapacita umelej pľúcnej ventilácie v nemocnici. Kapacita lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 je aktuálne 93. „Z desiatich ľudí na umelej pľúcnej ventilácii je deväť bez plného očkovania,“ povedal hovorca Matej Martovič. V nemocnici poskytujú v súčasnosti akútnu a plánovanú zdravotnú ústavnú starostlivosť, k dispozícii sú ambulancie. Stále platí zákaz návštev.

 

Minister Lengvarský dal príkaz za obmedzenie bielej medicíny. ZDROJ: TASR / Milan Kapusta

Všetky pracoviská jednodňovej chirurgie pracujú bez obmedzení, teda v plnom rozsahu. Informovala predsedníčka výboru Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie Eva Vidová. “Chceme deklarovať, že aj naďalej budeme vykonávať plánované operácie pacientov v takom rozsahu, ako to len bude možné,” uviedla Vidová, s tým, že asociácia je presvedčená, že bez jej práce by situácia s plánovanými operáciami na Slovensku bola absolútne neudržateľná. Pripomenula, že poskytovatelia jednodňovej chirurgie vykonávajú širokú škálu operácií, predovšetkým v oftalmológii, ORL, gynekológii, chirurgii, cievnej chirurgii, ortopédii, urológii, ale aj v ďalších medicínskych odboroch. Mnohé operácie podľa jej slov patria k tým najzložitejším v danom odbore.