Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Od januára sa ZVÝŠIA úroky! Splácanie ÚVEROV môže narobiť PROBLÉMY: Ako sa na to pripraviť?

Ak Vám skončila fixácia v banke s nízkym úrokom pripravte sa na ich radikálne zvyšovanie. Zdroj: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Záujem o bývanie je na Slovensku enormný aj napriek extrémnemu zdražovanie, rekordne vysokej inflácii a ďaleko horším podmienkam na získanie hypotéky ako tomu bolo na začiatku roka. Úroky prudko rastú a ľudia sa tak začínajú pripravovať na vyššie splátky. Zvýšeným nákladom sa už nevyhneme. Vieme sa však na najbližšie roky pripraviť tak, aby pre nás splácanie hypotéky nebolo také bolestivé.

 

Podľa  odborníkov nás minimálne v najbližších mesiacoch čaká ďalšie zdražovanie hypoték. „Predpoklad rastu úrokov je vysoký aj vzhľadom na avizované ďalšie zvyšovanie základných úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky. Či tento trend ustane v budúcom roku alebo o tri roky, nedokáže v súčasnej situácii predikovať nikto,“ hovorí riaditeľka pre úvery FinGO.sk Eva Šablová. Na úroky, ktoré boli ešte začiatkom roku 2022 nižšie ako jedno percento, tak jednoznačne môžeme na nejaký čas zabudnúť. Ale aj v tejto situácii sa dá urobiť niekoľko vecí, ktoré dokážu zmierniť rast nákladov na bývanie. Ľudia, ktorým skončí fixácia úrokovej sadzby na ich hypotéke o niekoľko mesiacov, si môžu vybaviť nové podmienky už teraz. Odborníci totiž predpokladajú, že aktuálne sadzby sú výhodnejšie ako tie, ktoré nás čakajú v budúcom roku.

„Odporúčam si urobiť prieskum trhu a v banke s najvýhodnejšou ponukou si nechať schváliť refinančnú hypotéku so súčasnými úrokmi už šesť mesiacov pred výročím fixácie pôvodnej hypotéky. Po podpise zmluvy máte polrok na čerpanie úveru. V niektorých bankách je toto riešenie dokonca možné aj 12 mesiacov dopredu,“ radí Šablová. Môžete si tak  ponechať svoju pôvodnú nízku úrokovú sadzbu do konca obdobia fixácie a vyhnete sa pokute za predčasné splatenie. Ak v čase výročia fixácie príde pôvodná banka s lepšou ponukou, klient jednoducho nezačne čerpať nový úver v inej banke a bude pokračovať v splácaní pôvodnej hypotéky. „Odporúčam, aby si potom klienti v pobočke svojej banky skúsili vyjednať ešte lepšie podmienky ako dostanú v refixačnom liste. Hlavne ak ste aktívnym klientom, banka o vás nebude chcieť prísť a možno sa vám podarí nový úrok ešte znížiť,“ pokračuje Šablová.

 

Ak Vám skončila fixácia v banke s nízkym úrokom pripravte sa na ich radikálne zvyšovanie. Zdroj: archív zoznam.sk

Iná je situácia, ak sa vám končí až o niekoľko rokov. Vtedy si treba zvážiť, či refinancovať alebo nie. Vývoj úrokov v komerčných bankách je totiž veľmi nejasný a nikto nevie predikovať, ako sa bude hypotekárny trh vyvíjať v ďalších rokoch. „Viaceré banky ponúkajú možnosť úpravy zmluvných podmienok hypotéky aj mimo výročia fixácie. Ak má človek obavy, že situácia sa bude dlhodobo zhoršovať, môže zmeniť viazanosť úroku na existujúcej hypotéke a stabilizovať si výšku splátky na dlhšie obdobie. Bohužiaľ, momentálne už len za cenu vyššieho úroku,” opisuje Eva Šablová.