Regióny Bratislava Top

Policajti vyšetrujú rapera Majselfa pre drogovú trestnú činnosť: Aký trest mu hrozí?

Raper Michael Švehla alias Majself. Zdroj: Ján Zemiar

STUPAVA – Známeho rapera zadržali v piatok minulý týždeň policajti. Majself vlastným menom Michael Švehla pri  policajnej kontrole dobrovoľne odovzdal vrecúško s obsahom marihuany. Hudobník tvrdí, že marihuanu užíval pre bolesti spôsobe Crohnovou chorobou. Odborníčka na trestné právo Lucia Krurilovská však zdvíha varovný prst a tvrdí, že slovenská legislatíva žiadne úľavy v takomto prípade nepozná.

 

Majselfa v piatok o 1:30 ráno zastavila policajná hliadka, ktorá mu zaistila marihuanu. Rapera zadržali a predviedli na oddelenie. Procesné úkony súvisiace s vyšetrovaním drogovej trestnej činnosti trvali niekoľko hodín. Neskôr ho prepustili na slobodu a redakcii zregionu.sk poslal prostredníctvom svojej PR manažérky Jany Trellovej hlasovú správu, v ktorej celú situáciu vysvetľuje. Okrem vysvetlenia samotného rapera, nám svoje vysvetlenie dala aj jeho manažérka, ktorá tvrdí, že  Trellovej mal raper u seba malé množstvo drogy a preto ho policajti prepustili.

Informáciu o zadržaní rapera nám krátko neskôr potvrdili aj policajti. “V súvislosti s Vami uvedenou otázkou, bol dnes krátko po 01:30h zastavený 35- ročný muž hliadkou Pohotovostnej motorizovanej jednotky a podrobený kontrole. Počas nej uviedol, že je užívateľom marihuany a dobrovoľne hliadke odovzdal plastovú nádobu s obsahom marihuany. V súčasnosti sa vykonávajú procesné úkony,” povedal pre zregionu.sk bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff.

Známeho rapera zadržala v Stupave polícia! “Nie som žiaden feťák,” reaguje Majself

Podľa našich informácii obvinenie raperovi ešte nevzniesli. Policajti totiž čakajú na výsledky laboratórnej expertízy, ktorá stanoví množstvo jednorazových dávok, ktoré mal Majself pri sebe. Konkrétne ide o množstvo účinnej látky THC, od ktorej sa odvíja aj cena zistenej drogy. Dávky sa podľa rektorky Akadémie Policajného zboru a špecialistky na trestné právo Lucie Kurilovskej prepočítavajú na základe toho, za akú cenu sa zaistené droga dá predať. V minulosti nám tento postup potvrdil aj advokát, ktorý sa zaoberá prípadmi z oblasti drogovej trestnej činnosti.  „Pracovníčka, ktorá zbiera informácie o predajných cenách z policajných výsluchov stanoví najnižšiu a najvyššiu cenu drogy, (poz. red. v tomto prípade gramu marihuany) za štvrťrok a na základe toho sa sušina ohodnotí,“ vysvetľuje právnik. Tým pádom však dochádza k tomu, že zatiaľ čo v Trnave znalci ohodnotili gram marihuany na 10 eur, najmä kvôli seredskému drogovému podsvetiu, tak v Bratislave stanovia cenu na päť eur, čo zaváži aj pri výške trestov.  „U nás sa mení závažnosť trestu v mieste a čase, čo je neprístupné v právnom štáte. To máte ako keby ste za vraždu raz skončili beztrestne a raz by vás odsúdili na 25 rokov,“ povedal pre zregionu.sk v minulosti trestný právnik Igor Ribár.

Galéria
Rapera Michaela Švehlu zatkli policajti. Zdroj: IG majselfneptun
Rapera Michaela Švehlu zatkli policajti. Zdroj: IG majselfneptun
Rapera Majselfa zadržala polícia. Zdroj: majselfneptun
Poslednú známu skladbu raper naspieval do českého filmu. Zdroj: IG majselfneptun
Majself s Kulim. Zdroj: IG majselfneptun
Majself so svojou ženou Júliou. Zdroj: IG majselfneptun
navigate_before
navigate_next

Po niekoľkých hodinách od zadržania sa pre portál zregionu.sk vyjadril aj samotný Majself. Držanie drogy odôvodňoval svojim zdravotným stavom. “Celá vzniknutá situácia ma veľmi mrzí. Predovšetkým kvôli mojej rodine a kvôli mojim fanúšikom. Na druhú stranu by som však bol nerád keby sa celá situácia interpretovala nesprávne, pretože nie som žiadny drogový dealer, nie som žiadny kriminálnik, ani žiadny feťák. Cannabis, ktorý som užil, som užil kvôli terapeutickým účinkom na Crohnovu chorobu, s ktorou bojujem už tri a pol roka a účinky cannabisu na potláčanie určitých symptómov Crohnovej choroby a iných IBD ochorení sú nepopierateľné. Z toho trestnoprávneho hľadiska je to samozrejme neospravedlniteľné a z trestnoprávneho hľadiska ma to aj veľmi mrzí a na druhú stranu z toho ľudského hľadiska som sa len snažil pomôcť svojmu zdraviu a svojmu aktuálnemu stavu. A keďže cannabis v tomto prípade pôsobí proti bolestiam, ktorými som v danom momente trpel,” vysvetľuje hudobník.

Čo na to odborníčka na trestné právo?

Slovenská legislatíva však podľa špecialistky na trestné právo Lucie Kurilovskej žiadne úľavy v držbe marihuany na zdravotné účely nepozná. „Nie, nemáme takéhoto charakteru. V podstate my sme marihuanu nelegalizovali žiadnym spôsobom napríklad tak, ako to majú v Čechách na zdravotnícke účely. Čiže je to vždy trestné, samozrejme držba, nie užívanie ako také,“ hovorí právnička. „Naozaj to nemáme dobre, máme najvyššie trestné sadzby na jednej strane a na strane druhej máme prekvitajúcu trestnú činnosť v niektorých častiach,“ doplnila rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave .

Od mája začala na Slovensku platiť novela trestného zákona, podľa ktorej sú tresty za držanie marihuany miernejšie. Poslanci Národnej rady totiž schválili zákon podľa ktorého by raper v prípade, že by mal pri sebe tri dávky marihuany, hrozil by mu v najhoršom prípade 1 rok väzenia. No a ak by policajtom odovzdal do desať dávok drogy, Majselfovi by hrozili dva roky odňatia slobody. „Znížiť by sa tiež mohli trestné sadzby aj v prípade prechovávania marihuany v množstve prekračujúcom prechovávanie pre vlastnú spotrebu, čiže nad desať dávok. Predkladatelia tak reagujú na prísne trestanie recidivistov. Sadzby by sa mohli zmeniť z troch až desať rokov na tri až sedem rokov. V prípade recidívy by sa zmenili na päť až desať rokov, namiesto doterajších desať až 15 rokov,“ píše sa na stránke nrsr.sk. Do úvahy podľa schválenej novely prichádza aj takzvané ochranné liečenie.

Prípad budeme naďalej sledovať a pokúsime sa priniesť ďalšie informácie..